Kropla wody

Drogie Pandy!

Nawet nie wiecie jak się cieszę z Waszego zainteresowania moim pierwszym  artykułem z serii ” Oczy dookoła świata”. Widzę, że bardzo dobrze zdajecie sobie sprawę z powagi sytuacji w Zatoce Meksykańskiej! Oprócz tego Wasze komentarze o ochronie środowiska świadczą o tym, że dobrze wiecie jak należy żyć aby jak najmniej szkodzić naturze! Tak trzymajcie i pamiętajcie, że wszystkie zmiany należy zacząć od siebie, a wtedy małymi kroczkami wspólnie dojdziemy do celu! :)

Ciekawa jestem jak Wam upływa lato!? Ja się ciągle pocę, jest tak gorąco!! Najchętniej wskoczyłabym do basenu, albo obsypała się cała kostkami lodu. Oooo a najlepiej by było zrobić wojnę na bomby wodne! ;) No tak, ale żeby to wszystko było możliwe potrzebujemy wody, czystej wody! Dla większości z nas czysta woda to coś normalnego, po prostu sobie jest i płynie z kranu jak tylko go odkręcimy. Ale nie zdajemy sobie sprawy, że miliony ludzi na świecie, nie mają do niej dostępu. A co gorsza prawie połowa z nich to dzieci! Ponad 4 tysięce dzieci umiera dziennie z powodu chorób związanych z brakiem czystej wody :(

Pewnie na co dzień o tym nie myślicie, ale czysta woda nie tylko może ocalić życie , ale też bardzo je zmienić. Posiadanie czystej wody nie tylko zapewnia zdrowie ale też sprawia, że dzieci mogą chodzić do szkoły i dążyć do lepszego życia, zamiast walczyć o nie z chorobami spowodowanymi jej brakiem.

Na pewno słyszeliście o organizacji o nazwie UNICEF. Tak się składa, że wśród wielu jej projektów związanych z zapewnieniem lepszego życia dzieciom na całym świecie, jest także projekt o nazwie , który ma na celu zbieranie środków na zapewnienie dostępu do czystej wody ludziom w miejscach gdzie go nie ma. Akcja prowadzona jest na razie w Ameryce Północnej, ale oprócz zbiórki środków pieniężnych ma też na celu szerzenie informacji na temat sytuacji związanej z dostępem do wody na świecie. Dlatego uważam, że Wy pandy też powinniście zdawać sobie z tego sprawę! Poniżej znajduje się filmik opisujący sytuację, ale na razie dostępny jest tylko w języku angielskim.

Chciałabym abyście teraz pomyśleli jak można oszczędzać wodę! Podajcie swoje propozycje w komentarzach! I co należałoby zrobić, żeby wszyscy ludzie lepiej zdawali sobie sprawę z tego jak czysta woda jest ważna w naszym życiu?!

Jeśli razem częściej będziemy się nad tym zastanawiać i robić coś w kierunku poprawy sytuacji może pewnego dnia dzieci na Haiti (i na całym świecie) będą mogły urządzać wodne wojny tak jak na filmiku poniżej! :)

Jeśli chcielibyście wiedzieć więcej o akcjach prowadzonych przez UNICEF w Polsce kliknijcie !

Pozdrawiam Was serdecznie i czekam na komentarze!

Love & Peace

Wasza Kamaria

132 komentarzy do “Kropla wody”

 1. maciecioszki napisal(a):

  Elu i Maksie !
  Bardzo spodobała mi się dzisiejsza notka.
  Mam pytanie na które dawno nie mogę dostać odpowiedzi. Nie wiem jak założyć blog na panfu. Widzę jak pisze ,,blogi naszych pand”’ a ja nie wiem jak zrobić sama czy moglibyście mi odpowiedzieć na pytanie emailem.
  Dziękuje ; )

   Kamaria: Bardzo mnie to cieszy! Jak pewnie widzisz w dalszych komentarzach pandy udzieliły Ci wskazówek jeśli chodzi o blog! Powodzenia!:)

 2. PanfuPanda231 napisal(a):

  Maxie i Ellu. Ja myślę, że należy zakręcać wodę przy myciu zębów, nie wylewać całej wanny wody do kąpieli i nie wrzucać śmieci do rzek. W końcu, na rzekach buduje się tamy, dzięki których mamy w domach wodę.
  Teraz do Ciebie Maciecioszki. Wejdź na jakąś stronę, np. , za zgoda rodziców załóż konto i pisz blog!

 3. trampka napisal(a):

  Ja wiem !!jak!ostatnio kupiłam butelkę wody z takim znaczkiem kobiety niosącej na głowie taką jakby wazę z wodą i każda butelka wody to 1 studnia dla sudanu więc jeżeli raz na jakiś czas w te upały ktoś będzie miał ochotę na wodę i kupi właśnie te butelkę to upały będą łatwiejsze do zniesienia i dzieciom i dorosłym w Sudanie.Mam nadzieje że jeżeli wybudują dość dużo studni dla wszystkich w Sudanie przeniosą się na inne kraje w których umierają biedne bezdomne dzieci ;(
  wasza trampka

 4. najten napisal(a):

  droga Kamario, Ellu I Maksie
  bardzo chciałbym pomóc dzieciom które nie mają dostępu do czystej wody.
  niestety ja nie mogę pluskać w basenach, urządzać wodne bitwy i itd dlatego że jestem chory na zapalenie płuc i zapalenie uszu mam nadzieje że nie długo będę zdrowy możecie czytać mojego bloga zawsze mogę komuś pomóc nawet jak jestem chory! pomogę pandzie maciecioszki która napisała że nie może zrobić bloga na panfu bo nie można na panfu tylko o panfu można zrobić blog o panfu np na serwisie bloog.pl dam tu adres: dziękuje że mogłem pomóc

 5. anfus10a napisal(a):

  Droga Kamario.
  Ten wpis jest bardzo przydatny. Jeśli chcesz mogę ci udzielić krótkiego wywiadu na temat morskich ssaków i ich tymczasowego środowiska. Piszę też czarną poezje którą mogę ci przypisać i morzesz ją opisać na Blogu.

  Pa Kamario! Do pokonania Krucia! :-)

 6. 0gabriela0 napisal(a):

  Woda jest bardzo ważna i bez niej byłoby życia na ziemi.Oto moje sposoby oszczędzać wodę:
  1)Myjąc naczynia używaj mniej płynu do zmywania naczyń,tak mniej wody zużywasz płukając naczynia i myj pod mniejszą strużką wody.
  2)Więcej myj się pod prysznicem niż w wannie.Oszczędzisz wodę i czas.
  3)Myjąc zęby zakręć kran.Oszczędzisz dużo wody.
  4)Myj ubranie tylko wtedy,gdy pralka jest cała zapełniona ubraniem.A jeżeli chcesz,aby twoja bluzeczka była czysta,możesz ją wyprać ręcami.
  5)Wodą,w której myłaś|eś owoce i warzywa,podlej kwiaty i rośliny.
  To wszystko!

 7. ZIOM napisal(a):

  (;

 8. 0gabriela0 napisal(a):

  Chciałam napisać bez niej nie byłoby życia na ziemi.

 9. 99Anulka99 napisal(a):

  Witaj Kamario.Bardzo cieszę się,że piszesz o problemach z wodą i o problemach przyrodniczych.Poniewarz naprawdę nie zdajemy sobie sprawy,że kilka kropli z niedokręconego kranu może uratować komuś życie!!Wystarczy,że każdy będzie robić kilka prostych żeczy: kiedy macie rozstawiony basen na podwórku nie wylewajcie wode na trawę tylko podlejcie rośliny w ogródku bo potem i tak trzeba będzie je podlać. Inna sprawa, codziennie prawie każdy z nas myje zęby bardzo często podczas mycia przez 5 minut woda z kranu leci pełną parą!Ja zakręcam kran a jeśli go potrzebuję do odkręcam.Albo naprzykład kiedy chcemy się umyć nie lejcie wody pełną parą gdy na przykład się wycieracie a kiedy już skończycie się myć zakręćcie kran,żeby zniego nie kapało!To straszne!!Ale bardzo wileu z nas nie docenia wodyu i tego,że on sam może stać się bochaterem i uratować życie ludzi!!Ja staram się zawsze o tym pamiętać.Mam nadzieję Kamario że przeczytałaś mój długi komentarz,ale było warto tyle pisać bo może pandy które go przeczytają sprubują zmienić swoje postępowanie.Za chwilę przejdę się przez panfu i zapytam ile pand oszczędza wodę.Mam nadzięję Kamario że nie obrazisz się jeśli w tej śądzie powiem,że robię wiesz co robię i się na to zgadzasz.Bo wtedy napewno więcej pand odpowie!

  Twoja pozdrawiająca 99Anulka99

   Kamaria: Oczywiście, że przeczytałam! Bardzo się cieszę, że tyle wiecie o możliwościach oszczędzania wody! :)

 10. alicecullen222 napisal(a):

  ja bym zrobiła tak żeby w naszej polse oszcządzać wode.zeby woda nie leciala z naszych karnów nawet pięć minut.myjemy ręce myju myju koniec zakręcamy kran.i tak będzie najlepiej

   Kamaria:Trzeba zawsze pamiętać o zakręcaniu kranu!

 11. skskle napisal(a):

  Mhm…A jagby tak zroganizowac taka akcje?
  Ktora by pomogla oczyscic wode?!
  U mnie w miescie jest taki specjalne pojemniki gdzie zbieramy pieniadze na zbodowanie oczyszczalni dla rzek. Nie wystarczy to ale mozna chociaz sprobowac prawda kamario?

   Kamaria: Pewnie,że tak! Jak się nie próbuje to się niczego nie osiągnie! :)

 12. Panda z Panfu.pl napisal(a):

  Kamario!
  Myślę że należy oszczędzać wodę!

 13. Bedamesz napisal(a):

  wedłóg mnie powinniśmy wogule szanować wode nie używać jej do zabawy w dużych ilościach powinniśmy starać sie także by nierozlewać jej zbytnio niepowinniśmy się kompać tylko myć bo kompiel ma w sobie o 3 razy więcej :I

 14. YangZy napisal(a):

  Gdybym miała dbać o wodę to:zakręcała bym wodę w kranie,szanowała ją,nie wylewała bez sensu i tp.Dla mnie to jest ważna sprawa bo gdy widzę,że ktoś nie szanuje wody to od razu wyobrażam sobie ja by wyglądał bez tej wody!!!;]

 15. Landrynka napisal(a):

  Witaj Kamario!
  Ta notka napewno bedzie wazna dla wszystkich pand na panfu,takze i dla mnie.Powinnismy oszczedzac wode,poniewaz w kazdej chwili moze jej juz nie byc.Oto moje rady:
  -jezeli mamy wanne najlepiej brac prysznic,poniewaz zuzywa on mniej wody niz kompiel;
  -kiedy myjemy zeby,zeby oszczedzac wode zakrecajmy wode podczas ich mycia.
  Woda jest wiec bardzo w naszym zyciu potrzebna.Pandy ktote nie zdaja sobie z tego sprawy powinny pomyslec,ile dzieci i doroslych ginie przez niedostatek wody w zyciu (jak juz wspomialas) i ze bez czystej wody wlasnie nie ma zycia.
  Pozdrawiam Kamarie,Elle i Maxa.
  Panda pod pseudonimem Viva8

 16. Marysia1997 napisal(a):

  Droga Kamario!
  Dziś notka serii “Oczy dookoła świata” jest bardzo interesująca. Nawet nie wiedziałam tylu rzeczy. Żeby nie marnować wody trzeba zawsze sprawdzać czy krany są zakręcone na razie nic jeszcze nie przychodzi mi do głowy, gdy wpadnę na jakiś pomysł napisze jeszcze.
  Pozdrowienia dla wszystkich pand!
  Marysia1997
  Ps.: Jak idzie wam ratowanie przed złym Kruciem?

 17. Buzikaa napisal(a):

  To jest straszne ! Ja bede oszczędzać wodę, tylko jak najlepiej potrafie ! Jak sie wszystcy postaramy, zeby inny ludzie mieli dosyć wody, to myśle, ze sie naprawde wszyscy beda mieć wode ! :)

   Kamaria: Brawo! Miejmy nadzieję, że wkrótce wszyscy będą tak myśleć i postępować! :)

 18. szmineczka napisal(a):

  CZEŚĆ !!!!!!!!!!!!!!
  U mnie w szkole był dzień ziemi,cała szkoła tam była ,a ja występowałam wszyscy śmiali, ale dało to im nauczkę.
  Woda jest ważna jak i do picia,mycia jak i też do jedzenia gdyby nie było czystej wody to nie gotowaliśmy by zup,i zwierzęta nie miały by co jeść.

  pozdrowienia!!!!!! dla Elli i Maxa

 19. szmineczka napisal(a):

  CZEŚĆ !!!!!!!!!!!!!!

  Woda jest ważna jak i do picia,mycia jak i też do jedzenia gdyby nie było czystej wody to nie gotowaliśmy by zup,i zwierzęta nie miały by co jeść.

  pozdrowienia!!!!!! dla Elli i Maxa

 20. Tuutituu napisal(a):

  moja panda nazywa się Tuutituu. bym chciała prosić, o pewną nowość. jeżeli panda jest np. w zamku, w wierzy u Kamarii i poszła do np. dżungli i chce z powrotem wrócić do Kamari, lecz męczy ją przechodzenie przez tyle drzwi, to niech będzie guzik, który przenosi nas w miejsce gdzie poprzednio byliśmy. może być to tylko dla złotych pand, ale proszę o rozpatrzenie tej sprawy

  z góry dziękuje

 21. aleksis91726 napisal(a):

  Kamiarnio ,bardz wzruszylam mnie ta notatka bardzo dobrze ze wybralas ten temat napisalas tak : Chciałabym abyście teraz pomyśleli jak można oszczędzać wodę! Podajcie swoje propozycje w komentarzach! odp np zamiast napuszczac wode do wanny mozna wziasc prysznic , mozna tez jezeli mozna to uzywac zimnej wody , i moj ostatni pomysl np kiedy mijemy zeby zakrecajmy krany .

  pozdrawiam cale Panfu !
  p.s jezeli ktoras panda chcialaby jej pomuc to moja nazwa : ALEKSIS91726 ODP NA KAZDE PYTANIE

 22. Gracjapl napisal(a):

  ojej :( Czasem reklamują np. jakieś spray’e, za co pół pieniążków pójdzie na te kraje. Może też być różnie.
  Mam nadzieję, że Dzieci i Dorośli z innych krajów będą cieszyć się wkrótce czystą i krystaliczną wodą. :)
  Pozdrawiam,
  Gracjapl

 23. rufus67319 napisal(a):

  pandy moze pojedziemy do afryki z wodom i damy pandom z afryki wode co ?

 24. Gracjapl napisal(a):

  Oszczędzać wodę można różnie: np. kiedy myjesz zęby, zakręć wodę, myj talerze w misce, gdzie jest woda nalana, a spłukuj TYLKO spłukuj talerze i inne rzeczy pod bieżącą wodą. Woda jest ważna, do tego czysta, bo przecież ciało składa się z 70% wody. ;) Picie czystej wody zapobiega bakterią i wirusom.
  Gracjapl

 25. opal napisal(a):

  ja będę zakrencał kran jak myje zęby akurat już to robie ale mojemu bratu i radzeżeby używać troche mniej wody

 26. inny napisal(a):

  hej ja nie znam panfu ale trafiłem tu przez przypadek i przeczytałem ten blog bardzomi sie zpodował i będę grać w panfy dobrz

   Kamaria: Cieszę się bardzo, że podoba Ci się mój artykuł! :)

 27. 89067 napisal(a):

  Fajny wpis…..!!!!!!!!!

 28. monia52 napisal(a):

  Jak myje się zęby to trzeba wlać wodę do kubka

 29. _SuperPaula_ napisal(a):

  Kamario ! Dużo Się Dzisiaj Dowiedzieliśmy.Ta Informacja Dała Nam Dużo Do Myślenia. Już Wiem Dlaczego Mama Mówi Żebym Nie Zużywała Dużo Tej Wody. Ten Pierwszy Filmik Jest Straszny ;(( . Aż Się Popłakałam. A Ten Drugi Był Weselszy ;) ) . Postaram Się Nie Zużywać Dużo Tej Wody. To Dla Tych Biednych Dzieci Co Umierają Na Chorobe. Szkoda Mi Tych Dzieci ;((. Myślę , Że Inni Nie Będą Też Zużywać Dużo Wody. Przecież Nie Pozwolimy Żeby Dzieci Umierały Na Tą Straszną Chorobę ! . PANDY ! PROSZĘ WAS ! NIE ZUŻYWAJCIE DUŻO WODY ! . WTEDY DZIECI NIE UMRĄ I BĘDĄ WSZYSCY SZCZĘŚLIWI.WTEDY POMOŻEMY IM I UNICEFOWI !

  Pozdrawiam

  _SuperPaula_

 30. Wilec napisal(a):

  Unicef partnerem medialnym Karuzeli Cooltury w Świnoujściu?!
  Proszę proszę to “wesołe miasteczko” staje się sławne…
  Mieszkam w nim jak by co ;)

 31. celije1 napisal(a):

  mój pomysł na oszczędzanie wody to zamiast kąpać się w wanie z pianom to wukompać się pod prysznicem pozdrawiam celije1

 32. Nataleczka napisal(a):

  Kaario nalezy zakrecac wode gdy myjemy wode albo niedawno byla taka woda i na niej posalo kup ja a 1% przejdzie dla osub na haiti. to jeden z wielu przykladow pozdrawia nataleczka::::::))))))))

 33. Nataleczka napisal(a):

  sory kaamaria :(

 34. Nataleczka napisal(a):

  Należy zakręcać wode gdy się myje zęby. to jeden z wielu przykładów. pozdrawiam nataleczka::)

 35. ANIA1112 napisal(a):

  posłuchaj maciecioszki blogi są z takich np. interia, onet, wirtualna polska itp.
  najpierw np. z oneta zakładasz blog o nazwie (BLOG O PANFU)
  tam piszesz swoje zdarzenia na pnfu, jak będziesz mieć tam 6 postów to możesz napisac do eli i maxa że mogą umieśćić na panfu ale na blogu musisz napisać ( chcę żeby mój blog był na panfu ) cos w takim stylu to wszystko.

 36. anioleka napisal(a):

  Tak to racja ;( Niestety :( Czyszczenie wody tyle kosztuje a i jeszcze trzeba ją dostarczyć i to linie wodociągowe też kosztują ;(:(

 37. lodzik napisal(a):

  To straszne ile ginie dzieci :(
  To 6 przykładów jak oszczędzać można wodę :
  1. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie – korzystając z prysznica zużywasz 3-6 razy mniej wody
  2. Uszczelnij krany – kapiący kran to strata nawet 20-25 l wody dziennie
  3. Zakręcaj kran podczas mycia zębów i golenia
  4. Zmywając naczynia napełnij jedna komorę zlewu (lub miskę) wodą ze środkiem czyszczącym. Spłukuj pod niewielkim strumieniem bieżącej wody – w ten sposób oszczędzasz 30-50 l wody podczas każdego zmywania naczyń
  5. Myj samochód wodą z wiadra – wykorzystując do tego celu wąż z wodą marnujesz 80-180 l wody
  6. Do podlewania ogrodu stosuj zraszarki – wąż ogrodowy to strata kilkudziesięciu litrów wody przy każdym podlewaniu

   Kamaria: Brawo! Wspaniałe przykłady oszczędzania wody!

 38. Lady_GaGa_13 napisal(a):

  Mi też jest bardzo gorąco, jak tobie, Kamario :) I może jutro, jak na Panfu woda będzie chłodna, to popływam sobie ;) A tak wogóle z tymi pomysłami na oszczędzanie wody, to możemy…
  - Jak myjemy ręce i używamy mydła, to możemy zakręcic kran, póki myjemy ręce tym mydłem, a gdy już skończymy, to znów możemy odkręcic kran i wypłukac ręce.
  - W lato, jak jest ciepło to można w łatwiejszy sposób oszczędzac wodę :D Gdy kupimy wodę, a jak się już skończy, to butelek możemy nie wyrzucac, tylko wlac wody do tych butelek i włożyc je do lodówki, żeby woda była zimniejsza :D
  A pomysły na to co zrobic, żeby wszyscy ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jak czysta woda jest ważna w naszym życiu…
  - Można porozwieszac plakaty wszędzie z jakimś hasłem dotyczącej oszczędzania wody itp.
  - Można organizowac różne akcje, żeby ludzie zdawali sobie sprawę, jak ważna w naszym życiu jest woda :)
  Nie wiem, czy te pomysły będą przydatne, ale mam nadzieję, że są ciekawe :) Pozdrowienia Kamario! :)

 39. Musa_00 napisal(a):

  Droga Kamario! Masz racje ludzie nie zdają sobie sprawy jaki skutek ma brak wody i jak zanieczyszczona. Jeśli chodzi jak oszczedzać wodę powinisimy uzywać prysznica, zakrecac wodę ,gdy myjemy zęby, nie wylewać niepotrzebnej wody skoro można użyć jej do podlewania kwiatków,myć samochody w MYJNI, która stosuje recykli9ng wody,nie myć wężem wjazdu czy chodnika lepiej używać szczotki co zaoszczędzi setki litrów wody itd. Mamy szczęście, że istnieją takie organizacje jak UNICEF!

  P.S
  Cierpliwie czekam na następną notatke. Pozdrawiam centrale Panfu, Maxsa i Ele i Ciebie Kamario.

 40. Carolayn napisal(a):

  Można oszczędzac wodę biorąc szybki prysznic niż nalewac pełno wody do wanny.Powinno się też dobrze dokręcac krany.

 41. olusiaizdebska napisal(a):

  Droga Kamario wiem o tym że wielu krajach brakuje wody lecz gdyby ludzie którzy mają do niej dostęp oszczędzali ją np. brali prysznic , zakręcać wody gdy się myje zęby gdy się zmywa naczynia żeby napełnić zlew i już nie odkręcać krany ,każda kropla czystej wody się liczy dla dzieci i dorosłych np. z Haiti
  to tyle ile chciałam w tej sprawie powiedzieć pa Kamario całuje :)

 42. Paula65 napisal(a):

  Żeby oszczędzać wodę można: sakręcać kran myjąc zęby, zamienić wanne na prysznic, nie zużywać wody na kąpanie sie w basenie, jeśli jest możliwość kupić zmywarke do naczyć. Dzięki za przeczytanie. dawniej – Princess teraz Jigga.

 43. Mysiak napisal(a):

  Kamario, już od dawna oczekiwałem tego postu :)
  Moje propozycje to:
  -Mycie się w prysznicu,
  -Używać zmywarek,
  -Np. Przy myciu zębów nie lać wody przez cały czas jak szczotkujemy, tylko zakręcić i ponownie odkręcić, gdy już chcemy opukać buzię.

  Pozdrawiam i czekam na następny post. Może coś o zwierzętach na Ziemi, m.in o gatunkach zagrożonych wyginięciem takich jak Panda Wielka?

 44. JuJu77 napisal(a):

  Cześć Kamario!!!!!!!!!!! XD
  Przede wszystkim chciałabym/ chciałbym Ci powiedzieć ,że jesteś moją ulubioną postacią na Panfu!!!
  Ta komcia nie będzie za długa,bo za bardzo nie mam pomysłów.
  Co do oszczędzania wody to oczywiście sposoby użyte w ostatnich komciach typu zakręcanie kranu ,jak
  się myje zęby itd. ALE są też inne sposoby!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Otuż nie wiem dokładnie gdzie ale słyszałam/-łem że w niektórych krajach istnieją zbiorniki do ,,odsalania wody”
  morskiej . To chyba jest coś w rodzaju pasteryzacji nie????????????? Za dużo o tym nie wiem , ale to zawsze coś..
  Do usłyszenia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  PS. Jeśli możesz, napisz w następnej swojej notce o akcji ”Pajacyk”- to akcja poświęcona głodującym
  dzieciom (i darmowa :-) )

 45. grzesiu100 napisal(a):

  Kalmario a nie zapomniałaś o nas Polakach mieliśmy powódź ! Hello ! Chodź ja nie miałem a reszta Polaków u mnie np. były tylko po zalewane piwnice i u moich przyjaciół . Ale inne miasta . Ale nie Piekary Śl . P. S . Kalmaroi będziesz kiedyś na Panfu Spacerować Jak Max I Ella

   Kamaria: Oczywiście, że pamiętam. Z pewnością napiszę też coś na ten temat!

 46. oliwia napisal(a):

  bierzmy szybki prysznic a jak w wanie tylko sie oplukać

  nie dawajny plaliwa śmieci na wode

 47. tajemnicza napisal(a):

  Hejka!

  1) Gdy myjesz zęby, nie miej przy tym włączonego kranu

  2) używaj letniej wody

  3) często myj się pod prysznicem, a nie w wannie

  4) gdy mieszkasz w jednorodzinnym domku z ogrodem, nie wylewaj nie potrzebnie wody na chodnik

 48. BlackAngeel napisal(a):

  Kamario!
  Jest wieleee sposobów na oszczędzanie wody! ale ja podam te, bo sama tak robie ;] :
  1 zakręcam kran podczas mycia zębów,
  2 Częsciej myje sie pod przysznicem niż w wannie,
  3 płukając naczyna staram sie jak najmniejszym strómieniem wody xd (wiem że to banalne)

 49. Artur7 napisal(a):

  Witam was! Kropla wody jest dla nas wielkim skarbem DLATEGO MUSIMY JĄ OSZCZEDZAĆ !!!!!!!!!!!!! Z róbcie tak: jak myjecie zęby to nie odkreczajcie wody żeby cały czas leciała tylko żeby namoczyć szczoteczkę róbcie szybkie prysznice anie nalewać wodę do wanny woda leci dlugo a potem spływa do kanalu itp. UNICEF bardzo pomaga dzieciom z haiti a nawet dla dorosłym pomaga nawet całemu światu dlatego musimy szczedzać wode!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! P.S Kamaria ma racje pomóżmy całemu światu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 50. Lusia77777 napisal(a):

  Kilka sposobów jak oszczedzać wodę:
  1) Myj się pod prysznicem a nie nalewaj peło wody do wanny nie jesteś małym dzieckiem!
  2)Popros tatę rzeby niemył samochodu nad rzeką lub jeziorem.
  3)Po myciu zębów płucz usta wodą z kubka a nie wodą priosto z kranu.
  4)Zawsze dokładnie zakręcaj kran.
  Jeśli będziemy się do tego stosować mozemy zaoszczędzić bardzo dużo wody :) Pozdrawiam
  Lusia77777

 51. klauducha2801 napisal(a):

  Hej.Wiem dobrze o braku wody,bo mama często pokazuje mi takie rzeczy w telewizji i stara się abym wiedziała o takich rzeczach.Żeby zaoszczędzić wodę powinno się zakręcać kran podczas mycia zębów,i już zaoszczędzilibyśmy wodę.

   Kamaria: Popieram! Rodzice powinni pokazywać dzieciom co dzieje się na świecie! Cieszę się, że Twoja mama to robi :)

 52. Inez978 napisal(a):

  Hmmm… Można, by było brać prysznic lub napuszczać wodę w wannie najwyżej do kostek (jak tak przynajmniej robię :D ), nie lać ciągle wody z kranów itp.

 53. Laura0303 napisal(a):

  to jest bardzo smutne;(
  ja odkręcam wodę tylko jak muszę np:umyć ręce;)

 54. Anonymous napisal(a):

  Kmario
  to co napisałaś jest smutne wiec uważam ,że wszyscy powinni
  zużywać mniej wody,tak aby można było dać wielu krajom
  trochę tej wody na zabawy tak jak na Haiti.

   Kamaria: Niestety jest to bardzo smutne ale musimy sobie zdawać z tego sprawę, bo jak inaczej moglibyśmy pomóc gdybyśmy zamykali oczy na takie problemy ! Ale tak jak piszecie, ja też mam nadzieję, że wkrótce dzięki wspólnemu zaangażowaniu sytuacja się polepszy :)

 55. spioch napisal(a):

  JA UWAŻAM ŻE POWINNO SIĘ NIE UŻYWAĆ WANNY! LEPIEJ UŻYWAĆ PRYSZNICA JEST EKONOMICZNIEJSZY I ZUŻYWA SIĘ MNIEJ WODY . ZAKRĘNCAJCIE WODĘ PRZY MYCIU ZĘBÓW TO KONIECZNE!!! BO JAK NIE BĘDZIECIE TEGO ROBIĆ TO ZA KILKA LAT BĘDZIECIE CHCIELI UMYĆ RĘCE A NIE BĘDZIE LECIAŁA WODA Z KRANU . MI TEŻ MAM POKAZUJE TAKIE ŻECZY JAK TOBIE KLAUDUCHA2801!

   Kamaria: Bardzo dobre spostrzeżenie!

 56. Lens99 napisal(a):

  ojojoj

 57. Gawus napisal(a):

  Super filmiki ! Dzięki Kamario za ten cudowny artykuł ! Oszczędzać wodę można na wiele sposobów m.in. brać prysznić zamiast do wanny, myć naczynia w mise zamiast lać cały czas wode.Jest wiele sposobów, lecz nie wszyscy się nimi posługują.Ja i moja rodzina bardzo się staramy bo wiemy, że ludzie np. w Afryce cierpią na brak wody.

 58. polciunia napisal(a):

  Droga Kamario!!!!!!!!!!! To co napisałaś to naprawdę smutne. Ludzie nie doceniają tego co mają a później może im zbraknąć pieniędzy na żywność i odzież, ale także i wody może im zbraknąć i dopiero kiedy jest już za późno doceniają to co mają szczególnie żal mi powodzian napisz czy mnie popierasz.

  Wierna panda polciunia

 59. polciunia napisal(a):

  P.S. czy w następnej pogadance możesz opisać życie powodzian? proszę

 60. Panfii358 napisal(a):

  To bardzo smutne, że na Ziemi niektórym brakuje wody tak potrzebnej do życia. Moja mama kiedyś mi powiedziała, że człowiek bez picia wody, przeżyje najwyżej 2 dni, a bez jedzenia dużo dłużej. Woda jest bardzo potrzebna do życia. Myślę, że wszyscy możemy oszczędzać wodę. Nie będę podawać sposobów oszczędzania wody. Inne pandy podały już baaardzo dużo dobrych sposobów.Może niektórym się wydaje, że jak nie będą oszczędzać wody, to nie zrobi żadnej różnicy. Myślą sobie “A, po co będę oszczędzać wodę, przecież jedna osoba oszczędzająca wodę więcej czy mniej nie zrobi różnicy.” Otóż nie. Przecież nikt nie wie, czy inne 100 tysięcy osób też tak nie pomyśli. Jak mówi przysłowie “Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. I tak z jednej nie oszczędzonej kropli, zrobi się cały ocean. Chciałabym, żeby została zrobiona maszyna do oczyszczania wody z soli. Wtedy nawet morska woda nadawała by się do picia. Wtedy wody na pewno by nie zabrakło. W końcu oceany zajmują 7/10 kuli ziemskiej!!!

 61. sonny555 (milena) napisal(a):

  Moim zdaniem, powinnyśmy oszczędzać wodę, bo to dzięki niej żyjemy, a bez wody nie ma życia!

 62. ANAGMANDA napisal(a):

  Oszczędzać wodę można np.myjąc zęby przy wyłączonym kranie,nie siedzieć godzinę pod prysznicem, lub nalać odrobinę mniej wody do wanny. Podobne rzeczy można robić ze światłem. Ja od małego wiem takie rzeczy od rodziców i cieszę się że na PANFU pojawił się ten temat. Dobrze jest też robić małe rzecz w związku z tą sprawą cały rok a nie np. jedną na rok. POZDRAWIAM CAŁE PANFU I CIEBIE KAMARIO!!!!!!ANAGMANDA;D

 63. anfus10a napisal(a):

  Kamario moja mama pracuje w komisji WWF i tłumaczy mi co brak wody morze spowodować na naszej błękitnej planecie która morze się zmienić w planeta taką jak mars!!! Braki wody nie tylko spowodują do wymierania gatunku luckjego ale też roślin bez których nie będzie tlenu!!! A spowodu braku tlenu umrą nawet bakterie!!!
  No ale w końcu człowiek sam na to zasłużył polując na dziką zwierzynę. Ale jeszcze nie jest zapuźno
  1. Dbajmy o środowisko naturalne.
  2. Zużywajmy mniej wody.
  3. Zakładajmy filtry w kominach naszych domów.
  4. Zakładajmy filtry oczyszczające w rurach wodo ciągowych.
  5. Nie da się powiedzieć kłusownikom żeby przestali zabijać dziką zwierzynę, ale możemy wspierać skromnymi datkami fundację WWF.
  6. Bierzmy więcej pryszniców mniej kompjeli.
  7. Używajmy mniej internetu i TV bo elektryczność czerpie się z Energi.
  8. Zamiast samochodów spalinowych używajmy samochodów elektrycznych.

  To na dziś tyle pa! Do poleprzenia Natury

 64. Ola1100 napisal(a):

  To co napisałaś Kamario było bardzo wzruszające :,(
  Ja też w sprawie bloga mam dużo żeczy do napisnia
  Jestem ponad 100 dni na panfu.I wiem co się dzieje
  a inne PANDY na panfu chciały by wiedzieć to do usłyszenia Kamario:)
  Pozdro do wszystkich pand .Maxsa i Eli do Kamari:)

 65. szymcio12345 napisal(a):

  HEJ, KAMARIO BARDZO MNIE TO MARTWI, ŻE NIEKTÓRE DZIECI NA HAITI NIE MAJĄ WODY TO STRASZNIE SMUTNE WIĘC POWIEM TYLKO ŻE TO BARDZO SMUTNE I WSPÓŁCZUJE CZEŚĆ!!!!!!!!!!!!

 66. x3Nikola napisal(a):

  Droga Kamario!
  Jak inni podam kilka przykładów:
  •Zakręcać wodę, gdy myjemy zęby;
  •Częściej brać prysznic, niż siedzieć w wannie;
  •Nie bawić się wodą nie potrzebnie ( moim zdaniem na Haiti nie ma zbyt dużo wody, a na filmie dzieci bawiły się balonikami napełnionymi z wodą… NIE POTRZEBNIE oczywiście na Panfu można rzucać takimi balonikami, bo na to nie traci się wody;) chociaż dzieci z Haiti po trzęsieniu Ziemi muszą dużo pracować, ponieważ rodzice im każą nie powinni tracić wody.. Szkoda mi ich; ale życie jest ciężkie, niestety;( )
  •Nie kupować dużych basenów, bo wlewa się tam dużo wody.
  •Gdy się kąpiemy w wanie to nie nalewajmy dużo wody, mniej niż połowa nam wystarczy;)

 67. agaleaa napisal(a):

  ja sądze że najleprzym sposobem bendzie zorganizowanie czegos takiego na panfu np. obrazek lecąca woda w kranie a obok brudne dziecko i pod kranem napisane zakręcaj wode przy
  myciu rąk zębów naczyń
  używajcie prysznica

  i pisze zakręć wode a pużniej dziecko bendzie czyste bo naprewde ja o tym niewiedziałam więc trzeba to ogłosić np. w telewizji jak jest reklama panfu i odrazu jak wejdziesz na panfu to na stronie głównej.

  pozdrawiam agaleaa

 68. karolmaszynista napisal(a):

  Wiem jak jest brudna woda.Są pandy które zakręcają zaowry i potem mi brudna woda leci. :( Albo pandy jeżdża samochodami po wodzie :(

 69. agaleaa napisal(a):

  trzeba zapytac sie tych z afryki tych co wierzą w duchy bo wczoraj ogladalam film dokumentalny i oni wierza w duchy i zeby je przeblagac wlewaja wode na (czystego człowieka) zeby go przeblagac trzeba ich przeciagnac na katolików

  ps.
  super temat bardzo dobry

 70. Miks77 napisal(a):

  Kamario teraz w Polsce jest susza to bardzo trudny czas do ludzi.Często tak jak w zimie ludzie chorują z upału.
  Ja też jestem trochę chory z upału. Powinniśmy oszczędzać wodę, bo inni ludzie też muszą żyć.

 71. _SuperPaula_ napisal(a):

  Mam Pomysł Jak Oszczędzać Wodę . Przecież Pralkę Mamy Po To Żeby Rzeczy Sie Prały. A Jeżeli Byśmy Nie Korzystali z Pralki i Prali Rzeczy w Misce z Małą Ilością Wody To By Było Oszczędzanie Wody. Tak Myślę ;)

  Pozdrowionka
  Panda _SuperPaula_

 72. _SuperPaula_ napisal(a):

  Ale Trochę Się Można Zmęczyć.

 73. _SuperPaula_ napisal(a):

  I Jeszcze Jeden Mam Pomysł. Gdy Myje Się Ktoś Pod Prysznicem Niech Nie Leje Na Siebie Dużo Wody np. Ktoś Nie Ma Piany Na Ciele i Leje Na Siebie Wodę Jeszcze Zamiast Skończyć.

 74. Margaretka10 napisal(a):

  Żeby oszczędzać wode można np. kiedy myjemy zęby zakręcić wodę żeby nie leciała nie potrzebnie.

 75. p4555 napisal(a):

  mam superowy plan zrypmy gazetki do drukowania za darmo i będziemy przekazywać ludziom

 76. jupolka napisal(a):

  Kamario bardzo to smutne asz chce mi sie płakać dużo fantastycznych pomysłów napisały teraz pandy a ja mam pustke w głowie ciągle maże o własnym blogu ale wrucimy do żeczy zrobie sobie przerwe z codzienną kompielą i wykąpie się dopiero jutro a potem znów sie nie wykąpie i tak dalej czy to coś da?oczywiście o kranach będe pamiętać jak o własnych urodzinach chociaż czasami o nich zapominam to jak o własnych psiakach dziś dam sobie przerwe z laniem sie wodą z weża ogrodowego i pobujam sie na huśtawce lub zbuduje sobie zamek z piasku pozdrawiam wszystkie pandy i mam nadzieje że dzieci z Haiti i z innych krajów zdobędą nasz chłodny skarb pa pa całuski wasza jupolka

 77. SySkuux3 napisal(a):

  Bardzo podoba mi się ta notka :) . Ja jak byłam na obozie mieliśmy zajęcia na temat ekologii i budowaliśmy miasto ze śmieci :) . Na koniec napisaliśmy jak chronić środowisko i przy okazji wodę :) . A więc tu mam kilka punktów jak możemy oszczędzać i chronić wodę przed zanieczyszczeniem :) .
  1. Zawsze zakręcamy krany!
  2. Nie robimy sobie codziennie kąpieli w wannie ( tylko używamy prysznica) !
  3. Nie wyrzucamy śmieci do rzek, jezior itp. !

  skarbek98

 78. Nina101 napisal(a):

  powinnismy oszczedzac wode bo kiedys sie moze skonczyc i co bedzie i z nami tak jak teraz jest w afryce czy milo by nam bylo kapac sie w wlasnych smieciach NO PEWNIE NIE!!!! wiec oszczedzajmy wode bo pomorzemy tez afryce bedzie miala troche wiecej wody ale KAZDA KROPLA WODY SIE LICZ PRAWDA!!! JEZELI INNI TEGO NIE WIDZA NIECH PRZEJRZA NA OCZY!!!!! WIEC OSZCZEDZAJMY WODE!!!

 79. Kleopatra napisal(a):

  TRZEBA oszczędzać wodę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jak myje się ręce i skończy się je myć to trzeba zakręcić kran bo wtedy woda tak dla niektórych cenna się marnuje i jak się myje to po umyciu zakręca się kran albo prysznic

  pozdrawiam ciebie Kamario i Max&Ella :) : ) : ) : ) : )

 80. x3nikola napisal(a):

  Szanować wodę, nie lać dużo wody!
  ten opis jest do wszystkich rzeczy;D
  Kamario, mam pytanie ile Ella w tym roku, nie dawno skończyła lat.?;D

 81. karolmaszynista napisal(a):

  Żeby mieć bloga trzeba wejść na serwis blogowy jest ich kilka najlepszy (według mnie) to jest blox.pl za zgodą rodzica zakładasz konto i zakładasz bloga.

  Ella ma już 11 lat.

  Oszczędzajmy koniecznie wodę.

 82. karolmaszynista napisal(a):

  A pro po

  Zostawcie komentarz na moim blogu link znajdziecie na liście blogów :)

 83. karolmaszynista napisal(a):

  A Kamario kochana może następnym razem wraz z profesorem Bookwormem napisz o chmurze pyłu wulkanicznego?

 84. PanfuPanda231 napisal(a):

  Droga Kamario!

  Gdyby wszystkie dzieci na Haiti mogły by robić często bitwy na bomby wodne jak my na Panfu, to od razu było by im chłodniej!!!

  Trzeba oszczędzać wodę!!!

  1) Należy zamiast długich kąpieli w wannie brać szybki przysznic, a jeśli juz w wannie to nie należy lać całej wanny wody.

  2) Gdy myjecie zęby, nie lejcie bez przerwy wody! Tylko w tedy gdy je płuczecie!

  3) Gdy myjecie ręce, ochlapcie je troche na początku i końcu, nie polega to na tym, żeby wylać wiadro wody!!!

  Pozdrawiam Kamarię, i życzę szybkiego pokonania Krucia!!!

 85. Misza24 napisal(a):

  najbardziej eco wynalazkiem (moim zdaniem) było by auto na paliwo ze śmieci ;D a jeśli chodzi o oszczędzanie wody popieram x3Nikola anfus10a oraz panfupanda231

 86. kotka napisal(a):

  misza ja cie nierozumiem co ty wogule napisałaś.odpowiedz.

 87. karolmaszynista napisal(a):

  Według mnie każde państwo powinno mieć straż przyrody.

  Tym co przyłapali na niszczeniu środowiska powinni dawać mandat.

  Najlepszym ECO wynalazkiem według mnie było by jakby na stacjach benzynowych powinno się brać prąd.

  Prąd powinien być wtedy ECO czyli panele słoneczne wiatrak może wodna elektrownia

  To samo powinno obowiązywać pociągi samoloty statki i wszelkie środki transportu.

 88. karolmaszynista napisal(a):

  A i ta straż powinna też robić wynalazki ECO i zachęcać do chronienia środowiksa ;)

 89. piotr napisal(a):

  a powietrze

 90. x3Nikola napisal(a):

  Dzięki Misza24
  choć ty mnie tylko popierasz :( :**
  ha jestem pierwsza :) w twoim popierani xdd

 91. Jula72 napisal(a):

  Droga Kamario mam pytanie czy to prawda ze jak nadal będziemy zanieczyszczać wodę to możliwe że my też będziemy musieli pić brudną wodę i będziemy się nią zatówać. A i chciałam jeszcze powiedzieć że napisałaś pouczają i mądrą notatkę. Pozdrawiam całe panfu
  Jula72

 92. Misza24 napisal(a):

  kotka o to chodzi że jak nazbierają ci się śmieci np plastikowe butelki to nie wrzucasz ich do śmieci tylko do auta i potem jedziesz ;) spox x3Nikola po prostu sensownie napisałaś wiem o co ci kaman :D i po prostu cie popieram :)

 93. mania2003 napisal(a):

  Pandy,

  wiecie że trzeba zakrecać kran ale bardzo dokładnie bo jak nie dokręcicie kranu może z niego wykapać aż 200 litrów a tego nie chcemy prawda?

 94. 1bio napisal(a):

  ja uszczędzam wodę, nigdy jej nie marnuję i podczas mycia zębów zakręcam kran, pa kamario proszę cię odpowiedz na komentarz do pokonania krucia :)

 95. mateusz napisal(a):

  drogie pandy jak juz wiecie ze tszeba szanowac ogien

 96. Kowal_eN napisal(a):

  To smutne. Jest wiele sposobów żeby oszczędzać wodę m. in.
  -nie wylewać jej bez powodu
  -mieć szczelny kran i zakręcać go do końca
  -jeśli nie mamy szczelnego kranu podstawić wiaderko
  -wlewać mniej więcej pół kubka wody do mycia zębów
  -jeśli się nie ma kubka :( trzeba zrobić z rąk miseczkę
  -ja uważam że można się myć w wannie ale napuszczać mało wody i zakręcać odpływ, a w prysznicu nie lać na siebie ton wody tylko trochę wystarczy.
  -gdy się spłukujemy z piany w wannie to należy zmiejszać ciśnienie
  -gdy myjemy naczynia napuścić wodę do miski i zmoczyć wczystkie naczynia, umyć gąbką, i włorzyć do miski i wyjąć żeby się suszyły.
  -wspierać organizację UNICEF i TAP np. datkami
  -i wiele wiele innych
  Mam nadzieję że pomogłam.
  Moję imię na panfu to Kowal_eN
  Moje motto: “Oczczędzajmy wodę i prąd!!!”

 97. kolp napisal(a):

  Kamario jestem smutna bo moja siostra marnuje wodę bo się kompie w wannie i wylewa wodę.I pomożesz mi zrobić bloga na panfu8o

 98. dawidddddd napisal(a):

  hejka

 99. Lilly888 napisal(a):

  U MNIE W SZKOLE BYŁ TAKI WYSTĘP O WODZIE ŻE TRZEBA OSZCZĘDZAĆ :)
  ALE DO WIĘKSZOŚCI NIE DOTARŁO :(
  MÓJ KOLEGA TO KIEDYŚ NIE ZAKRĘCIŁ WODY W SZKOLE I TAK LECIAŁO PRZEZ CAŁĄ LEKCJĘ o_o

 100. psotka144 napisal(a):

  no mówiąc że mozna to robic że pijesz mało ale tak pijesz żeby byłas(eś napity ludzie są różni inni się chwalą bo mają pieniądze a inni mają dużo pieniędzy ale można to wytłumaczyc w ten sposub że niech ci bogaci nie kupowali jakis pierdół bo nasze życie jest lepsze kupowac wody do picia jedzenia a jak zobaczymy biednego chociarz kawałek chleba suchego albo troche wody nalerzy dac a potem wszyscy zrozumieją że woda i żywnoś jest warzniejsza a nie jakaś hannah montanna ale nie mówie że wogule nie mamy kupowac zadnych zabawek pare mozna kupic ale tyle aby ci starszyło na picie i jedzenie pozdrawiam i pamiętajcie chociaż troche biednemu czeba dac ale UWAGA nie podchodzimy do obcego i dajemy bo moze nas ukraż możemy dac tylko POD ZGODĄ RODZICÓW.

 101. 8kuki napisal(a):

  jak można marnować wodę! ja na wodzie oszczędzam bo i tak trzeba zapłacic rachunek. ja robie tak:myję zęby zużywam mniej więcej szklankę,myję ręce w szkole tylko kropelkę i wystarczy i tak dalej a więc wody nie zużywam dużo.

 102. bartoszo-_- napisal(a):

  ja też nie zużywam dużo wody.woda potrzebna bo tak,myjesz zęby,kąpiesz się woda jest potrzebna :)

 103. potasek12 napisal(a):

  ja uwielbiam pływać i oszcędzam wode myje się pod prysznicem

 104. Julia napisal(a):

  trzeba pamietac to:po myciu rak zakrecamy kran,w smingusa-dyngusa nie zuzywamy duzo wody,musimy chronic morza zebysmy nie wyrzucac smieci do morza,jak bierzemy kapiel musimy napuscic malo wody,lepiej myc sie pod prysznicem,nie bawic sie woda,oszczedzac wode,nie wylewac wody jak pijesz.jak odpowiesz na moje wypowiedzi to bardzo dziekuje!!!!!!

 105. ziferek napisal(a):

  KONIECZNIE TRZEBA DBAĆ O WODĘ BEZ NIEJ NIE DA SIĘ ŻYĆ. TRZEBA BRAĆ PRYSZNIC, ZAKRĘCAĆ DOBRZE KRANY ITP. JA NA PRZYKŁAD TAK ROBIĘ, ALE NAPRAWDĘ MI TYCH LUDZI ŻAL CHCIAŁABYM JAKOŚ IM POMÓC PAPAPA!!!!!!!!!!!!!!!

 106. samusia555 napisal(a):

  Ja mam pomysł! Zamiast kąpać się weź prysznic! To i nawet dla ciebie lepiej! Bo gdy się kąpiesz siedzisz we własnym pocie i brudzie!

  P.S. KAMARIA ODPOWIEDZ! A JAKBY CO,TO NAUCZYSZ MNIE MAGII?

 107. agatamieczyslawa napisal(a):

  tutitu czy jak ci tam, mnie wychodzi że jak wejdę do jednego pomieszczenia, później do chatki i jak wychodzę to znowu tam jestem, ale to nie działa jak jestem w innym pomieszczeniu sorry…

 108. MARTYNKA napisal(a):

  będę oszczendzać wode do końca mojego życia będę polecać ten artykuł mamie tacie wszystkim do okoła bo wiem że jak nie będzie w polsce kiedyć wody to cały świat nam będzie pomagał nawet cały wszechświat . prosze oszczendzajcie wode .haiti cierpi a ty się lenisz ten artykuł mnie zmieniłl może ciebie też bądz dobrym człowiekiem SZANUJ ZIEMIE I WODE

 109. Alexia9 napisal(a):

  Kamario!ja oszczędzam wodę tak że czasami ide z koleżankami nad rzekę i jak widzimy tam śmieci to je wyciągamy takimi specialnymi kijkami mimo ze mamy dopiero 9 lat

 110. zaktan napisal(a):

  Witam was to ja zaktan na panfu w dżungli jest wielka roślina Ale w realnym Świecie jest inaczej Ale kiedyś na panfu podlewaliśmy taką rośline Co nam taki Farmer Kazał podlać Była ona w Dżungli Ale w realnym Świecie wszystko jest ważne Tylko Nie komputer telewizor i komurka tylko ważne są zwierzęta Kwiaty kture trzeba podlewać Śniadanie Obiad Kolacia Odpoczynek zdrowie I życie! to Nasze życie jest taksamo ważne jak wszystkich ale ludzie muszą tesz Jakieś żeczy szanować Rośliny i zwierzęta i wszystkie stworzenia na ziemi ale tych niebezpiecznych nie i nie nasze sprawy to tylko tyle co chciałem wam powiedzieć Papa to ja zaktan

 111. Sandrusia/Sandi napisal(a):

  Kamerria obajrzala ten filmik ostatni dalo mi to do myslenia te dziaci marnowali wode ktorej tak naprawde niemieli!
  Inaczej gdyby to był dyngus ale nie to tylko bezmyślne dzialania dzieci .
  Na naszy panfu tez sa balony z woda wiesz! My sie nimi lejemy i robymy rozne rzeczy ale tez widze ze ta woda z balona
  nie slozy tylko do tego jak rzociasz takim balonem w lodziarke leci lod! I wiele innych rzeczy morze sie dziac po za tym dzieki tej wodzie wiec nawet na panfu woda jest do czegos potrzebna kamerrio!

 112. nicol napisal(a):

  kamario to zile że ludzie nie oszczendzajoł energię!:j

 113. katrin57 napisal(a):

  zakrencajcie wode tak jak ja

 114. nicol napisal(a):

  kamario to ja nicol138 nie raz byłam w twojej wierzy i bardzo to lubie wien z moją przyjaciółkoł zrobimy akcje pozdrawiam nicol138 ;)

 115. Sodka napisal(a):

  Wydaje nam się, że wody na Ziemi jest bardzo dużo, tak dużo, że jej zasobów nie można wyczerpać. Woda wypełnia oceany i morza, z zamarzniętej wody zbudowane są lodowce w górach i na biegunach. Niestety, tylko jej niewielka część nadaje się do picia. Dlatego, choć z pozoru wokół jest tak dużo wody, trzeba pamiętać – WODĘ TRZEBA OSZCZĘDZAĆ!!! Ponieważ, tylko 0,6% zasobów na Ziemi stanowi woda zdatna do picia. Cała reszta, czyli aż 99,4% wody na naszej planecie, choć też jest potrzebna, nie zaspokoi twojego pragnienia.

 116. anianumer8 napisal(a):

  Hm… może np. jeśli mamy wanne nie urządzajmy sobie długij kąpieli tylko nalejmy sobie troszke wody spłuczmy się prysznicem umyjmy spłuczmy potem włosy tak samo i zaoszczędzimy w ten sposób naprawde wiele wody!
  2.Jeśli np. Mama myje naczynia np. jeśli to garnek i chce umyć Go od środka to niech naleje do niego wody i mydło do naczyń i umyje to tą gąbką szorstką tak dopuki nie będzie czyste wyleje to i wleje ponownie wodę żeby spłukać i o wiele mniej wody zużywa.
  3. Możemy być włosy co dwa dni np.umyje włosy w poniedziałek i potem ponownie w środe a z środy w piątek z piątku w niedziele a po nidzieli znowu w poniedziałek nie trzeba myć włosów codzień tak w poniedziałek .
  4. Myjąc zęby nalejmy wody do kubka ile nam trzeba i zakręćmy kran. a potem odkręcimy ponownie kiedy będzie trzeba spłukać szczotkę i starannie zakręcić .
  5.Mając basen na polu rozłożony starajmy się nie wylewać wody jak skończymy kąpiel 1. możemy zasłonić folią i mieć na drugi dzień. A jak będzie bardzo bardzo brudna zamiast wylać wziąsć jakiś garneki podlać kwiatki na polu np. wieczorem a rano znowu nalejemy wody zakryjemy i poczekamy aż się zagrzeje. To tyle co moge wiedzieć o oszczędzaniu wody.

 117. anianumer8 napisal(a):

  PS: mam tylko 9 lat i wyciągam np. z fosy śmieci jutro pujdę z mamą o ile nie będzie tych psiakuw boje się ich bo raz zjadły koze! Ale jak ich nie będzie wezne reklamuwke rękawiczki gumowe (o ile znajde jak nie to wenę patyk i poprosze kogoś żeby mi wyostrzył jego koniec) Bo woda to nie jest coś co przetrwa 1000 lat jeśli nie będziemy jej oszczędzać jedyny dzień gdzie można do skonania bawić się wodą to dyngus ale trzeba się też opanować A i jeszcze jedno nie użądzajmy sobie kąpieli zwłaszcza gorącym latem! tylko jakjuż napisałam w moim komentarzu wyżej

 118. anianumer8 napisal(a):

  PS mam tylko 9 lat i sprzątam z fosy śmieci np. kartony po piciu jutro weznę reklamuwkę i naostrzy mi ktoś patyk pujde wyziągać z mamą bo po 1. to blokuje dostęp wody już praktycznie tamtendy nie płynie! Po 2. np. Jeśli małe kijanki chcą tamtendy przepłynąć do domu nie mają jak!

 119. anianumer8 napisal(a):

  Ja stosuje się do wszystkich zasad jakie tupiszą i do tychmoich proszę przeczytajcie chociaż długie to pożyteczne dla całej polski ciesze sie że tak dobrze oszczędzamy się o wodę!

 120. Rubinka300 napisal(a):

  Taaa a Ile polaków korzysta z czystej wody Niektorzy Smieci rzucają kiedy koncze lekcje Widzialam Opakowanie ZELKÓW Hariboo

 121. Natii88 napisal(a):

  Droga Kamario!
  Ja wymyśliłam aż 10 przykładów jak zaoszczędzić wodę. Oto one:
  1.Zakręcanie dokładnie kranu
  2.Używanie zmywarki
  3.Nie myć owoców i warzyw pod bieżącą wodą
  4.Używać jak najmniej wody podczas kąpieli
  5.Zapełniać cały bęben pralki a nie wrzucać tylko kilka ubrań
  6.Do np: picia dla zwierząt hodowlanych czy myć urządzeń rolnych lub aut używać wody drugiej kategorii czystości
  7.Nie myć długo rąk pod bieżącą wodą,tylko nalać sobie trochę do umywalki
  8.Nie nastawiać całego czajnika wody jeśli robimy tylko jedna herbatę czy kawę
  9.Nie spryskiwać swoich “pięknych trawników” po 6 razy dziennie
  10.Ograniczyć wymieniane wody w basenie
  A co do tego żeby ludzie nie marnowali wody i sobie zdali z tego sprawę jak ona jest ważna, ja bym zrobiła tak, że nakręciła bym taki film, w którym jest jak bardzo potrzebna jest woda. I może wtedy ludzie by ”przejrzeli na oczy”
  Love & Peace
  Natii88

 122. Amadi66 napisal(a):

  Dzień dobry!
  Ja wymyśliłem aż 10 przykładów jak zaoszczędzić wodę. Oto one:
  1.Zakręcanie dokładnie kranu
  2.Używanie zmywarki
  3.Nie myć owoców i warzyw pod bieżącą wodą
  4.Używać jak najmniej wody podczas kąpieli
  5.Zapełniać cały bęben pralki a nie wrzucać tylko kilka ubrań
  6.Do np: picia dla zwierząt hodowlanych czy myć urządzeń rolnych lub aut używać wody drugiej kategorii czystości
  7.Nie myć długo rąk pod bieżącą wodą,tylko nalać sobie trochę do umywalki
  8.Nie nastawiać całego czajnika wody jeśli robimy tylko jedna herbatę czy kawę
  9.Nie spryskiwać swoich “pięknych trawników” po 6 razy dziennie
  10.Ograniczyć wymieniane wody w basenie
  A co do tego, żeby ludzie uświadomili sobie jaki ważna jest czysta woda w naszym życiu to bym zrobił tak, że zrobiłbym wielki plakat z napisem: Oszczędzaj czystą wodę! I może wtedy by to poskutkowało
  Love & Peace
  Amadi66

 123. Alexa007 napisal(a):

  A mi jest strasznie smutno, jak myśle o ludziach, którzy nie mają wody i um ierają i widze, jek mu mamy dobrze:
  wystarczy iść do sklepu i kupić ,a niektórzy muszą chodzić po wode 10 km :-( Kamario, czy naprawde tak musi być?

 124. Mauri napisal(a):

  ja osobiscie pomagam ludziom bez wody.

 125. Jon67 napisal(a):

  Te filmy mówią o wodzie

 126. zuziazuza napisal(a):

  Najlepiej brac mało wody !

 127. toti178 napisal(a):

  To straszne ile ginie dzieci :(
  To 6 przykładów jak oszczędzać można wodę :
  1. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie – korzystając z prysznica zużywasz 3-6 razy mniej wody
  2. Uszczelnij krany – kapiący kran to strata nawet 20-25 l wody dziennie
  3. Zakręcaj kran podczas mycia zębów i golenia
  4. Zmywając naczynia napełnij jedna komorę zlewu (lub miskę) wodą ze środkiem czyszczącym. Spłukuj pod niewielkim strumieniem bieżącej wody – w ten sposób oszczędzasz 30-50 l wody podczas każdego zmywania naczyń
  5. Myj samochód wodą z wiadra – wykorzystując do tego celu wąż z wodą marnujesz 80-180 l wody
  6. Do podlewania ogrodu stosuj zraszarki – wąż ogrodowy to strata kilkudziesięciu litrów wody przy każdym podlewaniu

 128. mimimi7 napisal(a):

  to bardzo łatwe przy myciu zębów trzeba zakręcać kran , brać prysznic zamiast kąpieli , albo gdyby miasto zrobiłoby zbiórke pieniędzy na oczyszczyalnie do wody

 129. WeraGardi napisal(a):

  Super!

 130. Madzia napisal(a):

  JA zasadziłam drzewko.

 131. Miszka napisal(a):

  Na moim przedmiocie Ekologii dowiedzialam sie jak woda znajduje sie w kranie co mnie bardzo zainteresowalo ale o tym opowiem puzniej najpierw chcialabym wam powiedziec ze moja szkola bierz udzial w organizacji ,,Kropla Afryki” bardzo ona mnie interesuje i radze wam poczytac sobie troche o niej w przyszlosci chcialabym pomoc Afryce :-)

  Pozdrawiam H1miszka :)

 132. zuzanna0 napisal(a):

  Cześć!

  Moim zdaniem…Hmm jakby to nazwać?Moim zdaniem wykorzystujemy wodę.A to,że mamy jej dużo nie znaczy,że musimy ją wykorzystać w jakiś bez sensowny sposób…
  Oto kilka przykładów jak oszczędzać wodę:
  1.Myć się pod prysznice,a nie w wannie (jeśli jest u was tylko wanna tak jak u mnie nie lejcie jej tyle ile jest wam potrzebne i nie lejcie jej za dużo).
  2.Nie myć naczyń pod bieżącą woda tylko w misce z płynem, a potem je szybko spłukać(chyba,że macie zmywarkę).
  3.Kiedy myjecie zęby nie myjcie ich pod bieżącą wodą tylko odkręcajcie ją wtedy kiedy jest wam potrzebna.
  Chciałam też wspomnieć temat ludzi w Afryce…Tam nawet małym dzieciom daje się brudną,zabłoconą wodę…
  Nie mają wyjścia bo innej nie znajdą.Jeżeli ktoś sądzi,że np. w Polsce mamy problem z wodą jestem przeciw!

  Pozdrawiam!
  Zuzanna0