Panda Wielka

Drogie Pandy!

Znowu mnie bardzo zaskoczyliście Waszą wiedzą w sprawach ekologii i ochrony  środowiska! Nawet nie wiecie jaka jestem z Was dumna! :) Tym bardziej się cieszę, że zostawiacie wiele komentarzy z dobrymi radami i propozycjami jak oszczędzać wodę! Dzięki temu wszyscy uczymy się czegoś nowego! :) Jeszcze raz brawo!

Dzisiaj chciałabym Wam napisać o…pandach! Aha, pewnie myślicie sobie, że o pandach wiecie już wszystko! Może tak jest, ale jestem pewna, że są też tacy, którzy chcieliby się trochę więcej dowiedzieć o tym gatunku.

Jak już pewnie wywnioskowaliście z poprzednich artykułów największym zagrożeniem dla natury… jesteśmy MY SAMI! Tak, tak, to przykre, ale niestety to człowiek jest winny większości problemów. Tak samo jest w przypadku pandy wielkiej – gatunku, który jest zagrożony wyginięciem :( Główną przyczyną wymierania tych wspaniałych zwierząt jest działalność człowieka, który polował na nie dla futra, wycinanie lasów oraz obumieranie bambusa. Innym problemem jest niska rozrodczość i duża umieralność młodych pand. Smutne to ale prawdziwe :(

Autor: Colegota. Licencja: CC-BY-SA. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Panda_wielka

Spójrzcie tylko na tą malutką pandę! Czyż nie jest słodka?! :) Ma ona około tygodnia! Panda Wielka po urodzeniu waży jedynie 75-150 g . Z czasem oczywiście się to zmienia ;) Panda Wielka, mimo iż należy do zwierząt drapieżnych to żywi się prawie wyłącznie pędami bambusa! Chyba nie zgadniecie ile potrafi zjeść dziennie gdy jest już dorosła?! Nawet do 40 kilo pokarmu!! Tak tak, wcale nie żartuję! Wyobrażacie sobie taką ilość? Ja pewnie bym pękła albo zamieniła się w balon i poleciała ponad chmury ;) A wiecie czemu panda wielka tyle je? To wszystko dlatego, że pędy bambusa nie zawierają zbyt wiele składników odżywczych więc trzeba ich zjeść naprawdę dużo żeby się najeść! No to teraz największa ciekawostka – Panda Wielka spędza minimum 12 godzin dziennie na jedzeniu bambusa! :D

Dorosła panda osiąga wagę 75-115 kilogramów (samice są z reguły 10%-20% lżejsze) i żyje od 20 do 30 lat. Pandy wielkie zamieszkują lasy bambusowe położone w górach w Chińskiej Republice Ludowej.

Autor: Matthew Field. Licencja: GNU FDL. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Panda_wielka

Na całym świecie żyje mniej niż 2,500 osobników tego gatunku. Oprócz tego na terenie Chin powstało kilkadziesiąt rezerwatów, gdzie przebywa duża liczba wszystkich pand. W programie ratowania Pand Wielkich biorą także udziały ogrody zoologiczne z całego świata. W Europie są 2 miejsca, gdzie można spotkać naszego pupila: zoo w Wiedniu i ogród zoologiczny w Berlinie, który zamieszkuje słynna panda: Bao-Bao :)

Panda Wielka jest także symbolem organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska naturalnego o nazwie World Wildlife Fund w skrócie WWF.  możecie dowiedzieć się o wielu jej projektach, w tym takich dotyczących ratowania zagrożonych gatunków zwięrząt.


A Wy kochani znacie jeszcze jakieś zagrożone gatunki ? A może wiecie co należałoby robić aby na naszej planecie żyło się dobrze nie tylko człowiekowi ale też zwierzętom ?

Licze na Wasze komentarze!

Love & Peace

Wasza Kamaria


294 komentarzy do “Panda Wielka”

 1. paulik napisal(a):

  rysie za niedługo mogą wyginąć ;(

 2. PUNNY napisal(a):

  Ja znam pare zagrożonych gatunków:
  Goryle
  Aksolotl Meksykański
  Rzekotka czerwonooka
  Okapi
  Ryś Iberyjski
  Płomykówka zwyczajna
  PANDA CZERWONA :D

  W prawdziwym świecie dostałam też Certyfikat Młodego Ekologa :)

   Kamaria: Gratulacje! :)

 3. Carolayn napisal(a):

  Ludzie powinni wyżucac śmieci nietylko do kosza, ale powinni je segregowac. Mieszkam przy Rzece Srebrnej. Wszyscy nazywają ją np. ,,Śmierdzianka” bo jest brudna i skarzona. Moja mama w młodości (tak jak wszyscy jej rówieśnicy) przychodzili żeby w niej popływac, lecz komóś nie chciało się iśc do kosza trzy metry dalej i wrzócił pierwszy śmiec do rzeki. Od taktego czasu Srebrna jest wysypiskiem odpadów. Nie pozwólcie żeby to się stało z innymi zbiornikami woddnymi. Pomószcie środowisku, pomóżcie zwierzętom.

   Kamaria: Tak, wszyscy powinniśmy pamiętać, że ziemia to nasz dom! Jakbyśmy się czuli żyjąc na górze śmieci?

 4. koniarax1999 napisal(a):

  panda mala terz jest zagrorzona…

 5. gizma napisal(a):

  tygrysy syberyjskiee są zagrożone mozemy oszczedzac energie zebby dbac o zieme

 6. Adijos123 napisal(a):

  a ja moge sie dowiedzieć z zoo tycoon dwa!

 7. darka3363 napisal(a):

  U nas w Polsce jest zagrożony ryś mieszkają w Polsce północno-wschodniej we Wschodnich i Zachodnich Karpatach oraz na Pogórzu Karpackim.W warunkach naturalnych ryś nie ma wrogów. Zagrożeniem dla niego jest człowiek i jego działalność oraz osłabienie spowodowane występowaniem licznych pasożytów (tasiemce, nicienie, glisty i włosień kręty) i chorób (wścieklizna i parwowiroza). Do głównych zagrożeń spowodowanych działalnością człowieka zaliczany jest niski stopień lesistości spowodowany wylesianiem, kłusownictwo oraz zabijanie przez środki lokomocji.

  Od 1995. ryś jest objęty ochroną gatunkową i jest wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

 8. aga68 napisal(a):

  jaka słodziutka panda!

 9. Weronisia1000 napisal(a):

  :(

 10. graczynka napisal(a):

  Tygrys sybersyjski:
  -rząd-drapieżne
  -rodzina-koty
  -odmiana/gatunek- panthera tigris altaica

  WIELKOŚĆ:
  długość: 2, 7-3,8 m od głowy do końca ogona ( samice mniejsze)
  wysokość w kłębie: 105-110 cm
  waga: samiec 180-300 kg, samica 100-165 kg

  TRYB ŻYCIA:
  zwyczaje: samce żyja samotnie, samice i młode w grupach rodzinnych, aktywne głównie nocą
  pożywienie: duże i małe ssaki oraz ryby
  długość życia: ok 15 lat

  BLISKO SPOKREWNIONE GATUNKI:
  dawniej istniało osiem podgatunków tygrysa. Tygrys bałtycki jest juz wymarły, tygrys jawajski jest także prawie całkowicie wytrzebiony.

  WYSTĘPOWANIE:
  Na obszarach wokół rzek Amur i Ussuri na Syberii, a także w północno-wschodnich Chinach i Korei.

  OCHRONA:
  Gatunek zagrożony. Ocenia się , iż w stanie dzikim żyje około 200 , a w niewoli około 500 sztuk tego pięknego zwierzęcia. Program ochrony gatunku, obejmuje tworzenie rezerwatów i przemieszczanie zwierząt na tereny o korzystnych warunkach dla rozwoju.

 11. THEMAMBA123 napisal(a):

  super wypowiedzi kamaria tylko też są ine zwieżęta pod ochroną na pszykłat tygrysy biąłe nacałym świecie jest ich tylko koło 10 tak ja nie żartuje proszę w następnym wpisie napisz trochę o tygrysach białych mówił THEMAMBA123 D: LOL XD

   Kamaria: Tygrysy białe są bardzo piękne! Jest ich więcej niż piszesz ale i tak powinno się o nie bardzo dbać, jak o wszystkie inne zwierzęta :)

 12. kamilameca5 napisal(a):

  pierwsza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!jeżeli chcemy oszczędzać wodę to trzeba kąpać się w wannie i nie napuszczać do niej za dużo wody unikać produktów nie do przetworu a te które można przetworzyć segregować i często nie palić!!!!!!!!

 13. Miku_987 napisal(a):

  Ah, Kamariio twe artykuły mnie zachwycają!
  Masz rację, trzeba coś zrobić by Pandy nie były zagrożonym gatunkiem!
  Powinnaś także wspomnieć o Koni przewalskiego!
  Także jest jednym z zagrożonych gatunków.
  A są naprawdę słodkie! A dowiedziałem się że na calutkim świecie jest ich tylko 1500!!!
  Nie chcę by tyle pięknych zwierząt ginęło. :?

 14. kubolek0 napisal(a):

  Oby na świecie, powstało więcej takich rezerwatów. Nie chciał bym, żeby pandy wygineły. Te zwierzęta, jak każde inne potrzebują pożywienia!

 15. pnia318 napisal(a):

  kamario! ja koham pandy wielkie czy mozemy im jakos pomuc? bo wiem ze sa gatunkiem zagrozonym bo pujde teraz do tszeciej klasy i dlaczego podpisujesz sie love i peace a nie tylko :wasza kamarija?

 16. robin14 napisal(a):

  slyszalem o pewnym gatunku leoparda nazywa sie on Anaus leopard i na swiecie pozosralo ich tylko 48:(.

  Ginom poniewaz tereny kture zamieszkują ludzie czesto wycinają z nich dzewa a te dzewa czesto som ich domami.
  Ponadto ludzie czesto na nie polują poniewaz ich sierść iest pardzo kosztowna.

  dziekuje

  Kamario pzeczytaj to uwaznie tylko 48 pzezylo:(

 17. niezabudka napisal(a):

  ja lubię pandy małe i rysie oraz żbiki

 18. cappy10 napisal(a):

  cześć to ja cappy10 chciałam powiedzieć jakie zwierze jest ta grze zagrożone to żarłacz biały czyli rekin.Gdy pierwszy raz zobaczyłam tom malutką pandę myślałam że nie żyje.Łezka zakręciła mi się w oku.Na szczęście gdy przeczytałam dalej uspokoiłam się.miłego dnia!!!!

   Kamaria: Ja też uważam, że ta mała pandka jest bardzo słodka :D

 19. stella napisal(a):

  Droga Kamario! Bardzo ciekawy artykuł! Ty na prawde posiadasz niewiarygodną wiedzę :) Jednak zmartwiło mnie trochę to, że pana wielka może wyginąc oraz inne zwierzęta. Przez nierozsądnośc ludzi mogą wyginąc pandy!! Nie możemy na to pozwolic. A ta malutka panda na zdjęciu jest taka słodka… MUSIMY CHRONIC SRODOWISKO!!

 20. helladerka napisal(a):

  Droga Kamario, ja mam takie pytanie: Czy Pandy Wielkie jedzą coś oprócz pędów bambusa?

   Kamaria: Tak, panda wielka żywi się nie tylko bambusem (chociaż jest to jej ulubiony pokarm). Zjada również inne trawiaste rośliny, a czasem też ryby, miód czy jajka, a nawet gryzonie. Ale jak już mówiłam najbardziej lubi bambus :)

 21. helladerka napisal(a):

  Bardzo chciałabym pomóc tym pandom, ale jak ?

 22. helladerka napisal(a):

  to przykre ze te pandy zagrożone sa wyginięciem. Mam nadzieję że szybko da się to zmienić.

 23. Laura0303 napisal(a):

  ja znam zagrożony gatunek to ryś
  bardzo lubię pandy wielkie są takie słodkie;)
  kamario bardzo lubię twój program na blogu jest fantastyczny:)

  pozdrawiam Maxsa,Ele i ciebie kamario:);)

 24. PanfuPanda231 napisal(a):

  :( Szkoda że pandy są zagrożone :(

 25. Pandzia131 napisal(a):

  Zwierzętom żyło by się lepiej jakby przestrzegali listy cites. Lista cites zawiera wiele gatunków zwierząt, którym zagrarza wyginięcie i wyobraździe sobie że wiele zwierząt jest przewożone nielegalnie po za swoje kraje, potem mogą być sprzedawane także nielegalnie w sklepach zoologicznych. Nalepiej więc gdy idziemy kupić jakiegoś zwierzaka takiego jak papuga powinno się : 1.Odwiedzić sklep zoologiczny 2.Zapytać o nazwe papugi, która nam się spodobała sprzedawcy 3.Znaleźć w internecie nazwe łacińską tej papugi i 4.Zobaczyć c zy nie ma tego gatunku papugi na liście cites (Jeżeli tam bęzie trzeba niezwłocznie zawiadomić policje). Wyobraźcie sobie że taka papuga gdy jest nielegalnie przewożona przez granice ma zaklejany dziub i jest schowana do małej butelki po wodzie z odciętą górą (czyli odciętą częścią gdzie jest korek).:( :( :( Więc pomiętajcie o liście CITES. Pozdrawiam Elle, Maxa, Kamarie i cały zespół Panfu

 26. PanfuPanda231 napisal(a):

  :cool: :cool: :cool:

 27. mila napisal(a):

  ooooooooooooooooooooooooo;(

 28. Pelagia1999 napisal(a):

  Zagrożone są również : tygrysy , słonie , szynszyle itd… By je ratować powstają różne przepisy np:.

  “Zakaz polowań na gatunki zagrożone”

  Są też organizacje ochrony przyrody np:.

  WWF – i OTOZ –

  Jest wiele możliwość na ochronę zagrożonych gatunków.

  Pozdrawiam Pelagia1999 :)

 29. mila napisal(a):

  jakie to ssmutne:(

 30. mila napisal(a):

  :?

 31. specyra napisal(a):

  Kamolio zweby chronicz pandy wielki i inne zwierzeta trzeba nie polować na nie, terz oszczedzać nature czyli zgasac pront,oszczedzać pront i inne rzeczy wiec szanujmy nature po karzdy ją kocha

 32. Miło0sz napisal(a):

  Orły też mogą wyginąć!

 33. klauducha2801 napisal(a):

  Moje ulubione zwierzę jest zagrożone : Tygrys.Uwielbiam wszystkie tygrysy,bengalskie,syberyjskie,chińskie,azjatyckie,indochińskie,sumatrzańskie,malajskie.Niestety kilka gatunków tygrysa wymarło.Są to : tygrys kaspijski (prawdopodobnie ostatnie osobniki zostały zabite w 1968 lub 1970) , tygrys balijski (ostatni osobnik został zabity w 1937. Nigdy nie był trzymany w niewoli.) ,tygrys jawajski (prawdopodobnie ostatnie osobniki wyginęły w latach 80. XX w.) , tygrys z Trinil (wymarły przed 1,2 milionami lat.).
  To smutne ,że moim ulubieńcy są pod ochroną i grozi im wymarcie…

 34. monika0001 napisal(a):

  Niestety ale na świecie są ludzie którzy godzinami mogą jeść mięso a także tacy co nie jedzą mięsa tacy ludzie nazywają sie wegetarianinami ja należe do takiej niewielkiej grupki osób… Więc ja daję taką radę jeść mniej mięsa o wiele mniej wtedy mniej zabijano by zwierząt… ale są tacy co dla futra mogą oddać cały majątek smutno o tym słyszeć… Są też tacy co futro jakiegoś zwierzaka kładą do pokoju jako dywan…to jest naprawdę bardzo smutne :( Dlatego nie można kupować żadnych futer jakby już nikt ich nie kupował zniżył się by dochod sprzedazy i wtedy mniej pand by sie zabijalo…
  PS: pozdrowionka!!

 35. martina2412 napisal(a):

  hej kamaria twoje artykuły są super i mam maleńką prośbę niech twój następny artykuł będzie o pandzie czerwonej lub o rysiu iberyjskim bardzo bym chciała się dowiedzieć czegoś więcej na temat tych zwierząt

 36. lindana111 napisal(a):

  kamario, moze prawdziwe pandy zyja do wieku 20-30 lat, a pandy na panfu to najwiecej 3-4lata :(

 37. ZakochanaXD napisal(a):

  Zagrożone gatunki zwierżat to np.:ANTYLOPA SZABLOROGA ,BABIRUSSA ,BANTENG ,BARASINGA,BAŻANT MIKADO Możemy wiele aby zostały one z nami

 38. zuzasasa napisal(a):

  :( Szkoda że tak mało jestmjejsc w których te zwerzeta mogą spokojnie żyć.Chciałabym żeby było ich więcej.

 39. ZakochanaXD napisal(a):

  Ja kocham pandy i mam nadzieje że one zostaną z nami ja i moje koleżnki ze szkoły z piotrkowa tryb brałyśmy udział w konkursie jak chronić pandy który zorganizowała nasza szkoła

   Kamaria: Świetnie! Bardzo potrzebne są takie akcje! :)

 40. ZakochanaXD napisal(a):

  zuzasasa masz racje to jest takie nie fer my sobie spokojnie zyjemy a one nie mogą

 41. blacha napisal(a):

  RYŚ IBERYJSKI bardzo zagrożony gatunek pozdrawiam Kamarię i wszystkie Pandy!!!

 42. Nati01212 napisal(a):

  Szkoda naprawdę szkoda że tyle pand wyginęło.Jest mi naprawdę smutno zaraz się rozpłacze.

 43. anioleka napisal(a):

  Jeszcze zagrożonymi gatunkami są orły bieliki oraz przednie, rysie, tygrysy syberyjskie, latimeria, marmozeta lwia, uakari, wydra morska, żarłacz biały, płetwal błękitny, legwany morskie, nietoperz czarny, niedźwiedź brunatny, kagu, katta, palczak madagaskarski, indris, słonie, niedźwiedź polarny, nosorożce, żubr, koń Przewalskiego, orłosęp, kondor kalifornijski. Trzeba je ratować :* Pozdrawiam wszystkie zwierzaki :)

 44. olusiaizdebska napisal(a):

  Ludzie co niektórzy nie potrafią dbać o środowisko a powinni każdy powinien segregować śmieci i nie zaśmiecajmy środowiska bo to szkodzi nie tylko zwierzętom ale też ludziom a żeby naszych kochanych pand nie było mało to trzeba nie wycinać lasów bambusowych i w nich nie przebywać bo każde zwierzę boi się człowieka a najważniejszym powodem jest to że ludzie wolą mieć futra a nie chronić nasz małych przyjaciół myślę że rezerwatów przyrody powiną być więcej na całym świecie żeby nasze kochane zwierzęta mogły spokojnie żyć. A teraz jakie zwierzęta są pod ochroną ich jest na prawdę mnóstwo więc wszystkich nie wymienię np. żubr,tygrys,ryś, to tyle papa pozdrawiam Kamarię i Elle oraz Maxsa

 45. qq111 napisal(a):

  Wilk Iberyjski był nigdyś prześladowany.Ludzie teraz, dokładają swoich starań aby ten rzadki wilk ni wyginął Mamy też Rysia Iberyjskiego – gatunek jest pod ochroną :( ja lubię rysie Jelonek rogacz – nie tylko ssaki,gady,ptaki są zagrożone-ale też owady – nie wiem czy znacie ten gatunek ale muchy rzeczne są pod ochroną – występują one nad jeziorami europejskimi – W europie to zagrożony gatunek.Odróżniają się od naszych much wzorami na ciele i dwuch palców na każdej z łapek tej małej muszki, są one czarno-biało-niebiesko-żółte owadom też należy się szacunek – np.motylom,komarom,muchom,biedronkom,karoluchom i duzo by tak wymieniać.

 46. Inez978 napisal(a):

  Zagrożonych gatunków jest tak dużo, że nie wymienię.
  Kiedyś w telewizji oglądałam program na Discavery Chanel (O ile dobrze piszę. To zawsze oglądam), że skała spadła na taki rezerwat pand :( Na szczęście mało pand dostało obrażenia czy zginęło (jeśli w ogóle tak było. już nie pamiętam, bo to było z pół roku temu). Pozdrawiam :) !

 47. kilen napisal(a):

  Ludzie powinni sie troszczyc o srodowisko i nie polowac na zwierzeta tylko dla pieniedzy i ich futra np.pand i rysi.:(

  POWINNIŚMY POMAGAĆ ZWIERZĘTĄ,SEGREGOWAĆ I OSZCZĘDZAĆ ENERGIE I WODĘ.

  POZDRAWIAM!!

 48. rudisia napisal(a):

  miałam w czytance że słonie afrykańskie, żaby, małpy i żółwie z galapagos

 49. pata333 napisal(a):

  Płetfale błękitne (potocznie nazywane wielorybami) tez są zagrożone.
  Kiedyś ich żyło bardzo dużo , bo aż 30 000.Dzisiaj ich żyje tylko nieco ponad 10 000.
  Są one ogromne . największe zwierzęta świata. Szkoda ze tyle ich wyginęło.

 50. najten napisal(a):

  Niektórzy ludzie nie przejmują się wyginięciem a nie którzy bardzo się przejmują.
  to tak jakby ludzie mieliby wyginąć a zwierzęta nie pomagały by ludziom to jakby odwrotnie ludzie słabsi zwierzęta silniejsi. Jeżeli chcemy pomagać pandom tygrysom i innym od razu chronić też naszą planetę i siebie samych musimy:

  Jeżeli mamy prysznic i wannę lepiej korzystać z prysznica
  Jeżeli widzimy zapalone światło lub: włączone radio, komputer lub telewizor. nikogo tam niema wyłączamy wszystko.
  Jeżeli mamy jakiś śmieć jesteśmy nad wodą a niedaleko stąd jest kosz oczywiście wyrzucamy do kosza a nie zanieczyszczamy wodę.
  Lepiej wyrzucajmy śmieci do specjalnych pojemników np. metal do metalu papier do papieru itd.

  Pisał: najten
  Zapraszam na mój blog: ;)

 51. hisza napisal(a):

  Wiem że, zagrożone są:Rysie Iberyjskie,płetwale błękitne,tygrysy,szynszyle,okapi,płomykówka zwyczajna i goryle.
  No wiem dosyć sporo o tym,ale nie tak dużo jak Ty Kamario i bardzo tego żałuję :( .Ta mała panda jest taka
  słodka :) !!!
  Bardzo chcę wiedzieć tyle ile Ty wiesz Kamario ! Mam dwie nadzieję:
  żeby dużo mniej zwierząt umierało i…że,się dowiem ile Ty :)
  Ale czy ta pierwsza rzecz jest możliwa?; Wątpię ;(

  Hisza ;)

 52. Kilemena napisal(a):

  Chciałam sprostować, że panda nie jest zwierzęciem drapieżnym i nie ma nic wspólnego (jak wiele osób myśli z niedźwiedziami) pandy należą do rodziny szopowatych tak jak panda mała. Śledzę bardzo uważnie losy tego gatunku i mam nadzieję, że pandy nie znikną z naszego świata tak samo jak inne gatunki zwierząt, których już nie ma myślę, że trzeba przypomnieć ludziom ile wspaniałych zwierząt dzięki naszej działalności przestało istnieć ALKA OLBRZYMIA, TARPAN, ZEBRA RÓWNIKOWA, KWAGGA, GOŁĄB WĘDROWNY, DRONT DODO, PAPUGA KAROLNSKA, KROWA MORSKA STELLERA, ANTYLOPA NIEBIESKA, TUR, MOA OLBRZYMI, STRUŚ MADAGASKARSKI, KACZKA LABRADORSKA, WILK WORKOWATY i wiele wiele innych gatunków. Nie pozwólmy by tu znalazły się też inne zwierzęta.

   Kamaria: Panda jest ssakiem z rodziny niedźwiedziowatych i należy do drapieżnych, jednak “przerzuciła się” prawie całkowicie na dietę roślinną :)

 53. Panfii358 napisal(a):

  Jest bardzo dużo gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Bardzo fajnie by było, gdyby został tu opisany ryś, tygrys bengalski (albo biały tygrys) lub niedźwiedź brunatny. Szkoda, że na świecie istnieją tacy ludzie którzy polują
  na zwierzęta. Na szczęście istnieją takie organizacje, które przeciwstawiają się temu. Szkoda tylko, że ludzie już zdążyli sprawić, że niektóre gatunki wyginęły. Miejmy nadzieję, że nie powtórzy się to nigdy więcej. Często oglądam z mamą w telewizji programy przyrodnicze. Ostatnio pokazywali, jak członkowie pewnej organizacji badającej zwierzęta pomagali wielorybowi wydostać się z małej zatoczki, w której utknął. Myślę, że takich działań powinno być więcej. Pozdrawiam wszystkie pandy!!!!

 54. monia52 napisal(a):

  Ja bym tak pomogła że żeby człowiek nie wycinał lasu

 55. aagguunniiaa napisal(a):

  Gdyby ludzie mieli , więcej szacunku dla zwierząt- to było by lepiej:)Przecież pandy -nie są takie grożne-lecz fajne, źle by było gdyby wyginęły:(

 56. ashley767 napisal(a):

  Oto zagrożone gatunki zwierząt: Pantera mglista,Niedźwiedź polarny,Delfin z Jangcy zwany Baiji,Świstak,Szynszyla mała,Panda wielka i Konura żółtolica.To są zagrożone gatunki zwierząt.
  Ja Kocham Zwierzęta!

 57. kociarz napisal(a):

  gatunkami zagrozonymi wygineieciem sa gatunki zyjace w wodzie jak delfiy, wszystkie gatunki fok,zarlacz bialy i orka mogą wyginac poniewaz ludzie poluja na nie i wyzucaja smieci do morza i oceanu.

 58. mitas napisal(a):

  uwazam ze pandom[i innym zwierzetom ] zylo by sie lepiej gdyby ludzie mniej wycinali drzew na nowy papier , a wiecej dawali zuzytego.

 59. fenek340 napisal(a):

  W Polsce rzadki jest ryś i żubr.

 60. Panulka napisal(a):

  Cześć,

  byłam w Berlinie i widziałam te słynną pandę!Jest naprawdę cudowna. A jeśli chodzi o zagrożone gatunki to jest ich wiele oto przykład np. tygrys.

  Futro z tygrysa – uważane za cenne trofeum myśliwskie – służy do zdobienia ubiorów, m.in. tybetańskie stroje ludowe chuba, a kości, wibryssy i inne części ciała są wykorzystywane w chińskiej medycynie ludowej i jako afrodyzjaki, na które rośnie popyt wraz ze wzrostem zamożności w niektórych krajach azjatyckich. Małe tygrysy są szczególnie chętnie zabijane przez kłusowników, z powodu wysokiej ceny uzyskiwanej na czarnym rynku.

  Pozdrawiam
  Panulka :)

 61. marlwina napisal(a):

  mitas masz racje dlatego ja oszcendzam drewno i wogule dzis wrusilam z tunezji miasta monastir pare dni po pszybysiu poszlismy do miasta suus i wpewnym momencie zobaczylam konia ciongnoncego wóz i w wozie siedzial pan z okropnym nazendziem dla konia to był bat bił go i bił a koń trzensl sie ze strachu i wpewnym momenicie zaczelo mi sie plakac chcialam podejsc do tego pana i powiedziedz ze to jest znencanie sie nad koniem a kon dawal z siebie wszystko ale ten pan by mnie itak nierozumial:(

 62. piotribajka1 napisal(a):

  Cześć kamaria przykro mi z powodu z tych pand.Bardzo mi przykro że niektórzy ludzie muszą zastrzelać pandy.
  Ja zawsze dbam o środowisko i bym chciał nauczyć wszystkich tak dbać o to.
  Narazie kamario

 63. Ditli napisal(a):

  Ja uważam ,że ludzie nie powinni wycinać lasów tropikalnych ,a to oszczędziłoby życie wielu pand i innych zwierząt !

 64. Miku_987 napisal(a):

  Kamariio, czy my jesteśmy Pandami Wielkimi?
  Czy takim “specjalnym” gatunkiem pochodzącym tylko z Panfu.

  Jeżeli odpowiesz, to bardzo dziękuję :)

   Kamaria: Jeśli się przyjrzysz to zobaczysz, że wyglądem przypominamy najbardziej właśnie pandy wielkie, ale tak naprawdę jesteśmy wyjątkowymi Panfu pandami ;)

 65. Nicol55 napisal(a):

  To straszne ile tych zwierząt jest zagrożonych ;( Jest ich bardzo dużo np:pantera mglista,tygrys,łoś,żółw,delfin lub szynszylka mała jedną nawet uratowałam z rąk osoby która chciała ją zabić dla futra.Ale tych gatunków jest o wiele więcej :( Kocham zwierzęta i mam certyfikat młodego obrońcy ziemi :)

 66. lodzik napisal(a):

  Z zagrożonych pand to : Panda Czerwona.
  Papier robi się z drewna. Kupując zeszyt itp. należy pisać z obu stron i ie marnować kartek…. Im mniej zeszytów w sklepie tym dostawcy muszą więcej wycinać drzew aby dostarczyć nowe zeszyty. To jeden z przykładów według mnie ważnych.

 67. Mysiak napisal(a):

  Ja kocham pandy! Mam podkładkę na biurku z pandami i kiedyś nawet prowadziłem bloga o pandach :) Tak mi się zdaje, bo w ostatnim artykule napisałem byś napisała o Pandach Wielkich. Czy właśnie stąd przyszło Ci nadchnienie? Pozdrawiam, a i czy będzie można kiedyś cię spotkać na Panfu? Może zrobisz spotkanie obrońców przyrody w swojej wieży? :D

 68. Natka1121 napisal(a):

  Ja bym chętnie taką pandę przytuliła :)
  Z zagrożonych gatunków piękne są pantery śnieżne oraz pandy wielkie!
  Słyszałam e też jest Panda czerwona która też jest gatunkiem zagrożonym.

 69. nelunieczka1234 napisal(a):

  znam dużo zagrożonych gatunkuw zwierząt : Niedzwiedz polarny Delfin z Jangcy zwany Baiji Świstak Pantera mglista Szynszyla mała Panda wielka i Konura żółtolica

  pozdr.nelunieczka1234

 70. laptop123 napisal(a):

  panda jest bardzo zabawnym niedzwiadkiem ktury moze niebawem wyginac.jesli bedziemy sie starac to moze przestanie byc zagrozana panda ale bedzie i tak sympatycznym zwiezatkiem. jestem milosniczka zwiezat. spedzam naj dluzej przed telewizja na ogladaniu programow przyrodniczych. i mam nadzieje ze to sie zmieni.do zobaczenia

 71. laptop123 napisal(a):

  kamario mam fajny pomysl zeby zrobic akcje na panfu.i prosze odpowiedz mi na takie pytanie:ile panda moze urodzic pand?

   Kamaria: Z reguły panda mama może odchować 1 młode co 2-3 lata :)

 72. selena1977 napisal(a):

  ja mam jeże to piękny zagrożony gatunek

 73. lindka napisal(a):

  ja znam zagrożone misie

 74. Bleki21 napisal(a):

  Witajcie puchate pandy!Kamaria opowiedziała nam wspaniałą ciekawostke nie prawdasz?A ja opowiem wam ciekawostke o tygrysach bengarskich :) prosze was słuchajcie mnie uważnie bo jeżeli jesteście młode to może wam to pomóc w starszych klasach ;) :Tygrys bengarski to największy kot na świecie ważący od 180 do 258 kg.Ryk tygrysa można usłyszeć nawet z odległości 3 km ;) .Jedynie połowa młodych tygrysów dożywa dorosłości to smutne ale tak już jest :( :( .Żyjący na wolności tygrys bengarski musi zabijać mniejwięcej co osiem dni.Badania wykazały że tygrysy mają świetny słuch,potrafią obrucić uszy w kierunku źródła dzwięku.Za wyjątkiem tygrysów syberyjskich,które mają niebieskie oczy,wszystkie inne gatunki mają oczy koloru żółtego…A może chcielibyście się czegoś dowiedzieć o wydrze morskiej?Już mówie:Wydra jest najpiękniejszym ssakiem żyjącym w możu.Wydry mogą wytszymać pod wodą do 6 minut.Czasami można zobaczyć wydry unoszące się na grzbiecie i próbujące za pomocą kamieni rozłupać złowione skorupiaki.Mam nadzieje że siępodobało :) .
  Do zobaczenia
  Wasza jedyna Bleki21

 75. Pinkydoo napisal(a):

  I ja też znam kilka zagrożonych gatunków zwierząt :)
  Niedźwiedź polarny
  Delfin z Jangcy zwany Baiji
  Świstak
  Pantera mglista
  Szynszyla mała
  Panda wielka
  Konura żółtolica
  :)
  Może nie znam się tak bardzo na ekologii ale kocham zwierzęta :)
  Nie mogę patrzeć jak zabijają jakieś :(
  To tortura!!
  Jak można takie coś robić?
  Straszne…
  Zgadzasz się ze mną Kamario?

   Kamaria: Oczywiście :)

 76. tysek7 napisal(a):

  Polskich rysiów zostało tylko 200 albo nawet mniej.

 77. Bleki21 napisal(a):

  Też znam pare zagrożonych gatunków są nimi:
  Słonie Afrykańskie stały się gatunkiem zagrożonym ponieważ źli ludzie zabijali je dla zdobycia ich pięknych ostrych kłów(przez nas ludzi wiele maleńkich słoników straciło rodziców i umierało bo nie miały świeżutkiego mleczka matki),
  Goryle Górskie,
  Słonie indyjsie,
  Wydry morskie,
  Panda mała,
  Pantera śnieżna
  ,żółw zielony,
  niedzwiedz grizzly,
  szympanse,
  bialuchy,
  delfiny butlonose,
  Koziorożce,
  Lwy,
  Narwale,
  rekiny wielorybie,
  Morsy,
  Żarłacze Białe,
  Pingwiny Skalne,
  Manat Karibajski (pewnie można go spothać na plaży panfu hihi)
  Lemur Katta,
  Hipopotam,
  Gepard,
  Bóbr Kandyjski,
  Niedzwiedz Polarny,
  Krokodyl Nilowy,
  Gazela Thomsona,
  Marlin,
  Żyrafa,
  Kangur Rudy,
  Wół Piżmowy,
  Struś,
  Pingwin Cesarski,
  Uchatka Kalifornijska,
  Głowomot Tropikalny,
  Orka Karłowata,
  Pilot,
  Dromader,
  Flaming,
  Oryks,
  Jaguar,
  Pantera,
  Łoś,
  Okapi,
  Manta,
  Rekin Chochlik,
  Paw,Czarnoczuby Żarłacz Rafowy,
  Orka,
  Zebra.
  Koniec.Mam nadzieje że się podobało bo włożyłam w to dużo pracy.
  Do zobaczenia!
  Wasza jedyna Bleki21!Ps:Niektóre z tych zwierząt mają niewielkie zagrożenie niektóre średnie a niektóre wysokie.Wysokie zagrożenia na górze,Średnie w śrotku,małe na samym dole.Bye

 78. skoczna42 napisal(a):

  Re:laptop123
  Nigdy nie wiadomo ale dla żartów powiem 1000000

 79. bleki21 napisal(a):

  I inne zwierzaki oczywiście np jeże…

 80. hihi555 napisal(a):

  Kocham pandy i zrobiło mi się smutno gdy dowiedziałam się że grozi im wyginięcie.Jednak tak samo kocham małe i duże koty. I tak samo jak pandzie panterze mglistej grozi wyginięcie.Więc zrobię wszystko by te dwa gatunki nie wymarły.Proszę Kamario napisz coś o tych panterach bardzo cię proszę,to dla mnie bardzo ważne by ludzie wiedzieli coś o panterach mglistych.

  P.S.ta mała panda jest słodka

 81. lukos124 napisal(a):

  rysie tez so zagrorzone jest ih na swiecie bardzo malo

  pozdrowienia dla kamari

 82. karolmaszynista napisal(a):

  A kim jesteśmy?
  Pandami.

 83. Czajka8 napisal(a):

  Kamaria jest bardzo mądra i… Żeczywiście szkoda jeżeli pandy wiginą, i droga Kamario jak napisać Bloga??

 84. karolmaszynista napisal(a):

  Jesteśmy zagrożeni :(

 85. szczeniaczek1230 napisal(a):

  A ja kocham czarno – biale zwierzęta! wymienie niektóre:
  pandy
  pingwiny
  zebry
  niektore szopy
  kotki (przecierz tez są czarno – białe)
  pieski ( tak jak kotki ale rzadziej)
  Kamario, mam takie pytanko: do jakieo gatunku pand należymy MY???
  bo jakoś… ciągle nie wiem. raz wydaje mi się, że jestem pandą małą,
  raz pandą dużą
  a raz zdawało mi się,
  że jestem pandą
  MaŁoDuŻą :-/:-\ *~*
  proszę, pomuż mi!
  szczeniątko (szczeniaczek1230)

 86. julia120 napisal(a):

  to takie smutne , a ludzie i tak o zagrożone gatunki zwierząt nie dbają

 87. julia120 napisal(a):

  To takie smutne , a ludzie i tak nie dbają o zagrożone gatunki zwierząt.

 88. Emisimo napisal(a):

  orangutan, jaguar, tygrys, goryl, koala i misie polarne
  to smutne że giną zwierzęta

  pozdrowienia dla wszstkich pand, Max’a Elli i Kamarii

 89. Ielandka napisal(a):

  Uważam że osoby noszące futra to zadufane bufony!!! Zwierzęta były na ziemi pierwsze więc należy im się szacunek. Powinniśmy jeść więcej owoców i warzyw a mniej mięsa i ryb.

 90. kubolek0 napisal(a):

  jak pomysle ze to przez nas… znaczy innych ludzi. po co ludziom futro pand? jest tyle typów tworzyw sztucznych. wspolczuje krawcom ze szyja futro z pand. jak nie wstyd kusownikom “czy jakos tak”?

 91. anna118 napisal(a):

  Droga Kamario fajnie było by też na naszej planecie jakby nie było złodziei i innych złych charakterów które grasują nie tylko w świecie rzeczywistym ale też w komputerz licze na twoją odpowiedz czekam anna118

 92. @[email protected] napisal(a):

  Bardzo mi żal biednych pand,którym życie odebrali ludzie :(
  Ale oczywiście nie tylko pandy są zagrożone niestety inne (nie wszystkie) zwierzątka także cierpią.
  Między innymy tygrysy,małpy,słonie azjatyckie,hipopotamy karłowate i płetwale błękitne.

  Musimy starać się więcej dbać o swoją planetę,aby i zwierzęta i ludzie byli szczęśliwi.

  Droga Kamario,
  Czy mogłabyś następną część “Oczu dookoła świata” poświeciła,także zwierzętom?

  Pozdrawiam wszystkich,@[email protected]

 93. cziperek napisal(a):

  ja bym chcial sie dowiedziec czegos na temat liscionosa długonosego slyszałem ze jest zagrozony

  ma pytanko : czy kret workowaty jest zagrozony ???

  papa pozdrowienia dla ciebie kamario !!!!!!!!!!

 94. Nataleczka napisal(a):

  jest wiele zagrozonych zwerzat to prawda a te male pandy sa sliczne co mozemy zrobic by wszystkim zwierzetom pomuc nalezy nie wycinac drzew nie whodzic na naturalne srodowisko zwierzat nie zabijac ich dla jakiejs tam skory to naprawde denerwujace ale my dzieci nic nie mozemy poradzic:( szkoda bardzo bym chciala pa

 95. Nataleczka napisal(a):

  nie moge nic napisac szkoda mam prakycznie o pa ndach referat:(

 96. nioniek napisal(a):

  Panda Pół pomarańczowo-karłowata występuje w Amerycę południowej
  ryś deszczowy
  Tygrysy afrykańskie
  szczury meksykańskie
  Ptasznik
  Anakonda
  Wąż koralowy

 97. gbfyhggf napisal(a):

  Droga Kamario nie wiem czy słyszałas o zagrożonym gatunku małp bonobo ale czy to prawda że jest ih około 10000?

   Kamaria: Tak, szacuje się, że taka właśnie jest ich liczba na wolności.

 98. maciek8w napisal(a):

  Droga Kamario! Dlaczego Panda Wielka jest okazem zagrożonym? Przecież w Chinach jest wiele lasów itp. W Chinach też na 100 są Zoo. W takim razie dlaczego?

 99. p4555 napisal(a):

  kocham pandy są ulubionymi zwierzętami świata wszystkie pandy jeśli kochamy pandy oglądajcie Animal planet HD Panda ulubieniec świata p4555 ;)

 100. Jessica napisal(a):

  Tygrys biały
  goryle
  wyraki
  wieloryby
  płetwale
  dużo tego jest

 101. kaja77 napisal(a):

  Powinniśmy dbać o środowisko !Ale nie tylko ! My i nasi przyjaciele , Rodzina … Segregujmy śmieci !Niema tak jak np. ty wyrzucisz on nie no jest tu jakieś ale ! Nie możemy żyć w bałaganie !!!!!!! Byśmy wybrai wolność nie śmieci no nie !!!! Jak możnaaa patrze przez okno i co widze no czysto … I tak powinno być na całym świecie !!!!!!! Dziękuje Kamariio . 30.07.2010 kaja77 godz.09.44 Pa Pa !

 102. panfula1313 napisal(a):

  Kochana Kamario

  Znam kilka zagrorzonych gatunków zwierząt:

  Tygrys
  Lampard
  Fossa
  Orangutan
  Wielbłąd dwugarbny
  Słoń indyjski
  Koala
  Niedźwiedź polarny
  Świstak
  Jeleń baweański
  Norka eurobejska
  Kaberu
  Lori wysmukły
  Puma
  Mrówkojad
  Leniwiec
  Nosorożec czawny
  Goryl
  Dużo tego prawda !
  Powinniśmy o nie dbać a nie zabijać!!!!!!!

  pozdrawiam panfula1313

 103. Gabusiateczko napisal(a):

  Żaden gatunek by nie wyginął gdyby nie ludzie. Czasem gatunek ludzki zachowuje się jak zwierzęta :( Oglądałam kiedyś reklame jak młody człowiek kopie kota, a pod tym obrazkiem był napis : ” I kto tu jest zwierzęciem.?” ;( A co do tych małych pand takie małe śliczne.. Tylko szkoda że umierają . ;(
  Pozdrawiam.! Gabusiateczko ;*

 104. NATALIA1959 napisal(a):

  Zagrożonym gatunkiem zwierząt jest oczywiście ŻUBR . Żeby zwierzętom się dobrze żyło powinnyśmy : szanować rośliny i nie zrywać ich ponieważ wiele tysięcy gatunków zwierząt żywi się właśnie nimi. Jeśli będziemy zrywać rośliny z głodu może wyginąć wiele gatunków zwierząt , a w zimie powinniśmy dokarmiać wiele zwierząt. POZDRAWIAM WSZYSTKIE PANDY NA PANFU NATALIA1959

 105. wiktoria301 napisal(a):

  Droga Kamario,wiem jeszcze że zagrożona jest panda czerwona ,czyli najsłodsza panda świata i ryś iberyjski oraz płomykówka zwyczajna .Nie są to wszystkie zagrożone gatunki ale znam tylko tyle :)

 106. ingrey napisal(a):

  paż królowej aleksandry
  jest to motyl.Rozpiętość skrzydeł samicy to 28cm.to dwa razy ludzkja ręka . lecz trzeba na niego uważać bo myli swoją jakrawo żółto barwą.ten zamieszkujący las cudny i ndaszczowy motyl jest jadowity ,ale tak piękny i tak rzadzki ,że wyłapują go tylko kolekcjonerzy.zdjęcia tego motyla na nie długo tych pięknych motyli moze juz nie byc

 107. Aelita600 napisal(a):

  Moja droga Kamarjo ta mała panda jest piękna i słodka szkoda ,że wymierają potrzebne są rezerwaty przyrody i szkółki lesine w ,których takie pandy mogą się schronić .Do tego wszystkiego parki narodowe przeznaczone dla pand.Waszafanka Aelita600

 108. panfulka88 napisal(a):

  zagrożonych gatunków zwierząt jest bardzo dużo np:
  panda czerwona,
  panda mała,
  żółw zielony,
  goryle,okapi
  ryś,
  mors
  ,struś
  ,zebra
  ,delfin,
  świstak
  fossa
  koala
  tygrys
  to okropne tak zabijać zwierzęta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(

 109. Jullii99 napisal(a):

  Zagrożone gatunki jakie znam: okapi, nosorożec, wilk, biały niedźwiedź, foka szara, ryś liberyjski, płomykówka, goryl oraz aksolotl meksykański.

 110. Jullii99 napisal(a):

  No i panda. Ta na zdjęciu jest SWEET!!!

 111. tika991 napisal(a):

  Kamario, mam do ciebie pewne pytanie : Jakie zagrożone zwierzę (według ciebie) mogłoby zjawić się na panfu jako pupil którego mielibyśmy za zadanie chronić przez … no nie wiem ok. rok? Pozdrawiam, tika991 :D

 112. Miks77 napisal(a):

  Goryle
  Aksolotl Meksykański
  Rzekotka czerwonooka
  Okapi
  Ryś Iberyjski
  Płomykówka zwyczajna
  PANDA CZERWONA

  kamario mam pytanie: czy pandy wielkie mieszkają tylko w chinach?

 113. klaudia0416 napisal(a):

  Kamario to co robimy jest naprawdę okropne przecież te ztworzenia nie mogą się bronić!!!!!! Dobrze, że sąinstytucje które pomagają zwierzętą.Ciekawe czy w przyszłości nie będzie zagrożonych gatunków zwierząt.

 114. krystine napisal(a):

  kamario znam zagrożone gatunki aksolot meksykański płomykówka zwyczajna
  ryś imberyjski ktury jest słodkiiiii
  żekotka czerwonooka
  goryle
  okapi
  panda czerwona
  żbiki
  słoniee
  żubry
  żyrafy…..
  jeszcze wymieniła bym inne..
  a w przyszłości chciała bym być
  ekologiem;)

 115. gizma napisal(a):

  a na panfu jaki jest rodzaj pandy? :)

 116. weronia250 napisal(a):

  Słodka jest ta mała panda ta duża również ale ta malutka najbardziej .

 117. daga95 napisal(a):

  W Czek du w Chinach jest rezerwat pand.

 118. janwan1 napisal(a):

  Kamario a czy pandy z panfu też są zagrożobe?

 119. janwan1 napisal(a):

  zagrożone?

 120. karolmaszynista napisal(a):

  A zwierzęta które teraz są na świecie to 1% zwierząt

  99% zwierząt wyginęło

  A ja znam mało bo tylko:
  mamuty
  ptak dodo
  dinozaury
  tygrys ????całej nazwy nie znam ale ma takie dziwne zęby.Tygrysy normalne są zagrożone

  Pozdrawiam.Jeśli znacie inne zwierzęta które wyginęły to napiszcie

 121. agaleaa napisal(a):

  kamaria ja nie wiem ludzie po prostu sie boją zwierząt i nie wiadomo co robic bardzo duzo gatunków zwierząt jest zabijane dlatego że atakują z powodu obaw o potomstwo

  dla tego powinno byc wiecej rezerwatów przyrody

  ps. zagrozynom gatunkiem sa takze goryle i rzekotki czerwone

  agaleaa:)

 122. budrysiu132 napisal(a):

  DROGA Karmio!!! Znam kilka zagrożone gatunki:

  panda wielka, żuraw krzykliwy i niedzwiedź polarny.

 123. NataLLia napisal(a):

  Witaj Kamario! :)

  -Niedźwiedź brunatny
  -Wilk Ryś
  -Foka szara
  -Bóbr Europejski
  -Borsuk
  -Pijawka lekarska
  -Sokół wędrowny
  -Głuszec
  -Salamandra plamista
  -Żółw błotny
  -Łasica
  -Żubr

  Mam jedno pytanie :D
  Jaka panda jest największa na świecie? ;)
  Czy jest taka panda?

 124. lulianna10 napisal(a):

  Droga Kamario czy na Panfu mozemy cos zrobic aby dbac o srodowisko zrobic cos aby zachecic innych do segregowania smieci
  Co ty na to?

 125. fokon73 napisal(a):

  Bardzo ciekawe

 126. dejdi1999 napisal(a):

  W Chinach jest tylko 1,500 pand, w zoo w Wiedniu żyje też fu long panda która urodziła się w 2007 roku jest ta panda charakterystycza ponieważ ma jedną białą łapke tylną. Wiem że pandy jak mają 2 lata są już tak jakby dorosłe. Matka już sie nimi nie opiekuje. O fu longu było głośno ponieważ od urodzenia poprzedniej pandy w Europie mineło 25 lat. fu long to znaczy po Chińsku wesoły smok. Według ludzie powinni mniej złużywać prondu, paliwa i wody. Oraz powinni nie wycinać bambusa. Jestem przeciwna kłusownikom! Powinni iść do więzienia na długi czas za zabicie pandy.
  Pozdrawiam dejdi1999

 127. lojla12 napisal(a):

  Witam Kamario!Przepraszam że pisze tak późno ale byłam na wsi i nie miałam internetu.Oto zagrożone zwierzęta jakie znam:

  * Tygrys
  * Panda wielka
  * Lampart
  * Fossa
  * Orangutan
  * Wielbłąd dwugarbny
  * Słoń indyjski
  * Koala
  * Niedźwiedź polarny
  * Świstak
  * Jeleń baweański
  * Norka europejska
  * Kaberu
  * Lori wysmukły
  * Puma
  * Mrówkojad
  * Leniwiec
  * Nosorożec czarny
  To nie fair jak ludzie traktują zwierzęta.Zabijają je tylko dla ich cennej skóry z której robią dywany i je sprzedają tylko dla pieniędzy:(.I dlatego te zwierzęta są zagrożone.To naprawdę nie fair.

 128. paulinamalina6 napisal(a):

  ta mała panda jest słodka i szkoda żeby zgineła trzeba segregować śmieci i nie zużywać dużo wody itp…
  piżmaki są bliskie wyginięciu i inne zwierzęta terz taki ich los przez samych nas ludzi!!!!!!!!

 129. sms_panfu napisal(a):

  jest takrze kilka roślin pod ochroną np szarotka prawda?

 130. lulianna10 napisal(a):

  To nie sprawiedliwe ludzie i zwierzeta powinny byc sobie rownia nie ludzie zabijajo zwierzeta dla skur lub dla pieniedzy agaleaa ma racje kiedys ogladalam jak czlowiek zaprzyjaznil sie z niedzwiedziami i zakazal trzymania u niego broni ludzie nie znaja zwierzat wiec je zabijaja jak by je znali bylo by i dla ludzi i dla zwierzat miejsce na tym swiecie.

 131. Miwrane napisal(a):

  witam! mam z koleżanką klub ochrona zwierząt. w szkole zostały zorganizowane konkursy takie jak: “zwierzęta to my” “zwierzęta to przodkowie człowieka” “dziś wyrzucę śmieci jak mi wygodnie, za 100 lat nie będzie ziemi” “zbieraj makulaturę, a uratujesz ziemie, segreguj śmieci to nie pożałujesz”, między szkolny turniej w biegu pt: biegnij i uratuj zwierzęta” w tych oto konkursach zdobyliśmy nagrody i wyróżnienia & dyplomy trzy 1 miejsca, dwa 2,jedno 3. jeszcze więcej było konkursów.

 132. Hopcia999 napisal(a):

  pandy wielkie są śliczne szkoda więc ich wyginięcia , ale nie tylko ich, chronmy wszystkie zwierzęta i nie tylko zwierzeta , ale i rośliny

 133. Carlotta napisal(a):

  Droga Kamario!Wiesz,ja jestem bardzo PRZECIWNA corridzie w Hiszpanii,ponieważ zabija się tam aż 15 byków rocznie i to za niewinność!Bardzo bym chciła coś poradzić,ale moje zdanie w Hiszpanii się nie liczy.Czy można jakoś powstrzymać tych wrednych ludzi przed krzywdzeniem byków?

 134. Carlotta napisal(a):

  ;)

 135. rokxi17 napisal(a):

  Tygrysy białe są piękne w Libercu w zoo są jak z rodzicami i bratem wracaliśmy do domu i słuchaliśmy czeskie radio i powiedzieli że zdechł biały tygrys w, Libereckim zoo bardzo mnie to zmartwiło. Bo tygrysy białe są piękne i na wyginięciu!!! pozdrawiam Kamarie :-d

 136. 00Urocza00 napisal(a):

  Droga Kamario !

  Jesteś bardzo śliczną kobietą . Właśnie skończyłam przygodę “Magiczny Diament ”
  Wrzuciłam diament do lawy i poszłam na Wasz ślub z Faridem !! Chce żebyście mieli bardzo szczęśliwe życie .

  A tak po za tym , moim ulubionym zwierzęciem jest Panda Wielka . Zajerestrowałam się na Panfu.pl bo chciałam pomóc tym zagrożonym gatunkom i nawet kupiłam za własne kieszonkowe ZŁOTY PAKIET !!

  Pozdrawiam Cię ,
  00Urocza00

 137. 1bio napisal(a):

  ja jestem dobrym ekologiem i segreguje smieci nie zabijam rzwierzont i raz widzialem malego jerzyka

 138. kargulos napisal(a):

  dobry wpisja tesz znam troche zagrożonych gatunków:
  żmija zygzakowata
  panda wielka
  goryl nizinny
  itd.
  a w szkole dostałem tytuł króla ekologi!!!!

 139. patrysia_1 napisal(a):

  jaka fajna panda

 140. 1bio napisal(a):

  kamaria sluchaj mnie ja czwartego lipca robilem w ogrudku porzondki zbieralem liscie i wyrywalem chwasty dobry ekolog prawda do uslyszenia wasz 1bio

 141. berila napisal(a):

  kamario chce wspomniec o niestety juz wymarlym gatunku sa to:
  dzikie konie tak wlasnie nie ma juz takich prawdziwych konie
  kamario mam pytanie ktore moze jest troche glupie ale bardzo mnie nurtuje:
  czy mozna przywrucic ten gatunek??
  love & pace
  berila

 142. panfusia2004 napisal(a):

  na początku myślałam że ta mała panda jest zamrożona ale czytałam dalej i okazało się że ona jest taka jak się urodzi;) byłam kiedyś w oceanarium i tam pani mówiła że jest tu wiele ryb i niektóre są zagrożone;( a i jeszcze nie moge się doczekać szkoły wtedy pójdziemy ze szkołą sprzątać świat;)mam pytanie czy my na panfu jesteśmy małymi pandami czy dorosłymi???

 143. panfusia2004 napisal(a):

  ;)

 144. panfusia2004 napisal(a):

  ja byłam w oceanarium i tam są też zagrożone a czasami chodzimy do lasu ze szkołą i zbieramy śmieci a w zimę z tatą i mamą idziemy dokarmiac zwierzęta .tata robi ładne pudło i tam dajemy jedzenie .po dwóch dniach przychodze o było już puste pudełko;))) mam pytanie jakie jeszcze są zagrożone zwięrzęta???odpisz napisz tylko 5 z zagrożonych

 145. kub0 napisal(a):

  trzeba też przestać rozpowszechniać bzdury o tym, że morskie ssaki wyjadają ryby z sieci. I przestać łowić rekiny, dla ich płetw. poza tym płetwy zawierają dawkę rtęci kilkukrotnie większą od śmiertelnej. (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

 146. BlackRock napisal(a):

  Spaniałym zwierzęciem jest też panda mała . Jest bardzo śliczna ale narażona na wyginięcie. ( można powiedzieć że zagrożony)
  Pozdrawiam BlackRock

 147. aangus napisal(a):

  Być może niedługo ich zabraknie, a nasze wnuki nie zobaczą ich już nigdy. Przedstawiamy subiektywną listę najsłodszych zwierzaków, którym grozi wyginięcie. Nie możemy pozwolić, aby ani one, ani żadne inne zniknęły z naszej planety!

  Lista gatunków zwierząt, którym grozi wyginięcie zdaje się nie mieć końca. Obecnie, według danych IUCN – Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej Zasobów, ponad 16 tys. gatunków zwierząt i roślin na świecie jest zagrożonych lub grozi im trwałe wyginięcie.

  Na tzw. Czerwonej Liście stosuje się kilka oznaczeń, które pomagają klasyfikować gatunki roślin i zwierząt. Są to m.in. EN – endangered (zagrożone), NR – near threatened (bliskie zagrożeniu) i CR – critically endangered czyli skrajnie zagrożone.

  Polską Czerwoną Listę przygotowuje Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Stosuje się na niej podobne określenia jak na tej z IUCN. Według danych z 2004 ochroną objętych jest ok. 750 gatunków na ok. 33 tys wykazanych w Polsce.

  Wśród zagrożonych gatunków zwierząt na świecie znajdują się:

  Niedźwiedź polarny
  Delfin z Jangcy zwany Baiji
  Świstak
  Pantera mglista
  Szynszyla mała
  Panda wielka
  Konura żółtolica
  Ja byłam w niedzielę w ZOO Warszawskim i widziałam małą pandę.
  Pozdrawiam

  aangus

 148. elizka napisal(a):

  ok morze byc

 149. marza11 napisal(a):

  JA na jednej takiej stronie ma schronisko dla zagrożonych gatunków.przygarnęłam pande czerwoną,płomykówke zwyczajną i rekina wielorybiego,i stworzyłam im ciepły dom

 150. marza11 napisal(a):

  Kamario,czy mog….ę wkleić na moją stone to zdjęcie malutkiej pandy?Bo ona jest taka słodka!

 151. kago99 napisal(a):

  Czy słyszeliście o akcji “Sprzątanie świata”? W ciągu kilku wrześniowych, ciepłych dni, ludzie na całym świecie zbierają śmieci w wielkie worki, które usuwają służby komunalne. Jest to bardzo ważne, gdyż chyba nie chcecie, żeby Ziemia była wielkim skupiskiem śmieci? Ja na pewno nie! Tą czynność powinniśmy robić każdego dnia.
  Ale oprócz sprzątania, śmieci powinno się je SEGREGOWAĆ. A ktoś wie, co to takiego segregacja śmieci? Na całym świecie istnieją specjalne pojemniki (tzw. dzwony) na odpady. Są one specjalnie oznakowane, aby w takim pojemniku były tylko odpady z jednego produktu. U nas, w Polsce do niebieskiego dzwonu wrzuca się papier, do zielonego szkło kolorowe, do białego, bezbarwne szkło, do żółtego plastiki, a w żółtym drucianym pojemniku powinny się znajdować tworzywa sztuczne. Niestety, ogólne śmieci trafiają do jednego śmietnika, a na wysypisku śmieci są one sortowane. Część jedzie do przetworzenia, reszta do spalarni śmieci.
  Niestety, tak się składa, że część o tym zapomina i nie segreguje śmieci. To jest zły nawyk. Dlatego kieruję tę lekcję do wszystkich, którzy nie dbają w zupełności o środowisko, które jest mocno zanieczyszczone.

 152. karolmaszynista napisal(a):

  Każdy kraj powinien mieć Straż Przyrody

 153. sandra1045 napisal(a):

  Droga Kamario, uwielbiam pandy duże i małe a najbardziej….
  A bo ja wiem…

 154. polkadot123 napisal(a):

  Kamario,zgadzam sie z tobą i ja tez będe chronic przyrode a w temacie smieci to mam film wall-e i tam tylko on zbiera smieci bo inne sa wyloczone a ja bede tez zbierac smieci jak wall-e ;)

 155. polkadot123 napisal(a):

  a i czy slyszeliscie o akcji ,,nie zasmiecaj swojego sumienia,, co tak pisza o tym ze jak smiecisz to popelniasz grzech ekologiczny8 O i ja(jak muwilam wczesniej) bede SEGREGOWAC smieci :)

 156. polkadot123 napisal(a):

  a i co zjada delfin (kazdy)?

 157. polkadot123 napisal(a):

  kamario a ile zostalo na wolnosci i mie zabitych wielorybow?

 158. polkadot123 napisal(a):

  Kamario a jakie wieloryby są zagrozone???

 159. polkadot123 napisal(a):

  i nie zabijac zwierzat!!!!!!(no ale swinie wiejskie trzeba bo sie mieso z mich robi jak tak samo z kur ale z tymi swinkami to nie z dzikich) a ja najbardziej z zwierzat morskich lubie delfiny a z ladowych to pande i ona taaaaaaaaaaaaaaaka slodziutka na tych zdjeciach:) pozdro;)

 160. polkadot123 napisal(a):

  a ja sie tez z pinkydoo sie zgadzam to TORTURY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!I TO DLA ZWIERZAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kamario a moga zbudowac w kazdym kraju gdzie sa zagrozone gatunki taaaka wysooooooooka brame dla tych co zabijaja zeby nie przeszli albo postawic wszedzie lesniczych na strazy? bo wteby tych zabijaczy zwierzat juz nie bedzie i wszyscy beda szczesliwi :)

 161. nika333 napisal(a):

  Kamario pozdrów maxa i elle

 162. mostek444 napisal(a):

  trzeba się kąpać pod prysznicem i zakręcać kran

 163. kARA napisal(a):

  Mniej wiecej moga wiginac
  Rysie
  Male pandy
  I bardzo prosze kamarie o komentarz

 164. kARA napisal(a):

  Powinno sie sprzatac po sobie i nie tylko
  Powinno sie:
  Sprzatac po sobie
  Sprzatac po swoim psie
  Najlepiej Segregowac smieci
  Bardzo Prosze zyjcie Ekologicznie
  I jeszcze cos Najlepiej uzywac Bateri slonecznych

 165. Paulina1333 napisal(a):

  Wiem dlaczego pand jest tak mało w chinach bo ludzi jest tam mnóstwo aż nie wiem co powiedzieć!! Chiny to dość duży kraj ale pandom to nie wystarczy najlepiej jak by był jeden kraj dla pand. Nie było by tam ludzi więc pandy czuły by się tam bezpiecznie!!! Ja tak myślę ale nie wiem jak wy???? A i zgadzam się z kARA trzeba żyć ekologiczniej segregować śmieci. sprzątać po psie(i po sobie!!!!!) A i ta panda jest taka słodka a i ta duża też!! Jak ja lubie pandy!!!!!!!!!!!

  Panda Paulina1333;)

 166. dod0010 napisal(a):

  Ja uwielbiam wszystkie zwierzenta czy sa zagrozone czy nie,wlasnie mysle na przyszlosc ze moze zostanem weterynazem ruznych zwierzont,ale do konca nie wiem czy napewno weterynazem,moze cos innego,jak szef jakiegos parku w kturym sa zagrozone gatunki zwierzant jak biale tygrysy,tygrysy syberiskie,pandy wielkie,slon afrykanski itp. a zwaszcza biale lwy,kiedys bylo ich tylko 3 ale dzienki dwum panom(kturych nie pamientam imon)ich licznosc wrosla do jakiejsz setki,ale i tak zostaja zagrozonym gatunkiem…
  Wlasnie jak chodzilam do pony club to moja insruktorka powiedziala ze mam barzo dobry kontakt ze zwierzentami,bo aje rade uspokoic karzdego zwierzaka ktury na przyklad jest nerwowy,a w tym pony clubie to nie ma tylko koni i kucykuw ale takze psy,koty,gensie,koguty,kruliki,a raz widzialam nawet dzika!
  W polsce za to poszlam do lasu ktury mial ogrozenie i w tym ogrozeniu byly bizony(ale w stanie naturalnym,ogrozenie bylo tylko poto zeby nie zaatakowaly ludzi)no i jeden bizon potszed do mnie a ja dalam mu troche grzybuw ktore byly jadalne,potem ostroznie wycziongnelam renke do niego i dal zebym go poglaskal,a potem przyszla pani ktura widziala ze ja go dotykam no i ona wysunela renkeale bizon rospendzil sie i jagby nie bylo to ogrozenie to by bylo po niej…

  No ale niestety,sa ludzie kturzy mysla tylko o pienonzach,i zabijaja niewinne zwierzenta tylko dla ich skury,kly itp.
  Moja czioczia wlasnie pracuje jako ochroniarka zwierzant… a ja niestety mieszkam przyludziach kturzy maja psa i robia z nim cos nienormalnego:daja mu jeszc jakiasz rzecz co przypomina kurczaka z koszcziami,albo torebka wygryziona,kompia go plynem do myczia samochoduw,albo do zmywania naczyn…
  Biedny pies…pienkny a jego los to szybka smierc,a ma tylo rok…. :(

 167. Karmen012 napisal(a):

  Znam i widziałam wielu ludzi którzy zanie czyszczają środowisko lub znęcają się nad zwierzętami,ale pytanie brzmi po co , po co im to , mają z tego sadysfakcje , dumni są?To nie jest powód do dumy a kto tego nie rozumie niech se to wbije do głowy!!!

 168. Karmen012 napisal(a):

  Ok?

 169. alexa100 napisal(a):

  Ja jestem eko jak myslisz Kamario inni też
  ?

 170. alexa100 napisal(a):

  Kamario czy pandy mogą mieszkać w domu bo zawsze chciałam mieć pande

 171. nikt napisal(a):

  droga kamorio nie wiem czy słyszałaś o zagrorzonym gatunkom małp bambo jeśli tak prawda że ich jest około 100000?

  kamaria: tak muj drogi zgadza sie musimy je szanować.

 172. alexa100 napisal(a):

  Ja na panfu jestem taka mała jak na zdjęciu

 173. lecio napisal(a):

  trzeba wyzuca smieci i segregowac je

 174. 1234gabi napisal(a):

  cześć! znam kilka zagrożonych gatunków: gil taki ptak, gibon czarny, goryl górski, tygrys bengalski, aksolotl amerykański,tygrys biały,PANDA ZIELONA żarcik: D
  pamiętajcie segregować śmieci i nie wspomnę nawet że trzeba wyrzucać śmieci(nie chcemy przecież mieszkać w śmieciach)

 175. 1234gabi napisal(a):

  kamario to jest prawda że konie przewalskiego są pod szczególną ochroną?

 176. psotka napisal(a):

  ta panda jest słodka 8-)

 177. mikka113 napisal(a):

  no ta mała panda jest super a ta duza tez ale troche

 178. zuzia2356 napisal(a):

  zapomniałam ale wiedziałam hi hi

 179. zuzia2356 napisal(a):

  zagrożonemałpy bambo jest 100

 180. zuzia2356 napisal(a):

  sory jest 1000 albo jeszce 0

 181. zuzia2356 napisal(a):

  i pandka jest słodziudka kamario jak możesz to odpowiedz

 182. punk21 napisal(a):

  ja znam gluszec i niedzwiedz brunatny to smutne

 183. punk21 napisal(a):

  kamario jak masz czas prosze odpowiedz

 184. Asiulla napisal(a):

  Ja niedawno oglądałam na
  TVN – w telewizji w niedziele 31 pażdziernika film pod
  tytułem ” Przygoda z pandą ”

 185. zula1233 napisal(a):

  Co się stało z latarnią?

 186. kaka1334 napisal(a):

  Alę nie tylko zwierzęta lądowe są zagrożone prawda Kamario?

  naprzykład Pstrągi Potokowe zabijamy je dla pokarmu

  Albo Okonie Żólte jest pełno zwierząt na tym świecie kture nawet przez wasze siedliska są zagrożone

  Naprzykład Łabędź Biały i Czarny Prawda inni?

 187. naukowiec8 napisal(a):

  kamario czy ty wierzysz w koniec swiata ponoc ma byc w 2012

 188. potasek12 napisal(a):

  wg Kamario szkda że panfu istnieje w tylko internecie a nie naprawdę bo tam mogły by się schronić wszystkie pandy w realu : ( i można było by tam przewieść pandy

 189. bartoszo-_- napisal(a):

  no ma byc ale ja w to nie wieże więc śpijcie spokojnie

 190. Carlotta napisal(a):

  Ja mialam w domu jeza.Byla juz prawie zima,i moj dziadek znalazl w ogrodzie malutkiego jezyka.Zabral go do domu (a wlasciwie ja,bo to dziewczynka) i mama pozwolila jej zostac.Dziadek powiedzial,ze wypusci ja za kilka miesiecy,bo jest na malutke i ze pewnie zgubila mamusie :( ale kilka miesiecy potem dziadek ja wypuscil do lasu i nazwalismy ja Farciara.Dziadek mowil,ze juz byla w ogrodzie i w dodatku z malutkimi jezykami!!!!!!!Mieszkam teraz daleko od Polski,ale jak tylko dziadek zobaczy ,,nasza” Farciare,to do mnie dzwoni i mowi co u niej. PS:dziadek ja rozpoznaje,bo Farciara ma blizne na pyszczku w ksztalcie ksiezyca ;)

 191. Julia napisal(a):

  pandy mają podobno sześć palców i są takie milutkie i ładne. ja nienawidzę tych którzy zabijają zwierzęta. ciekawe a raczej na pewno tym którzy zabijają zwierzęta nie było im miło jakby ich ktoś zabijał.

 192. Julia napisal(a):

  jak dorosnę chciała bym być ochroniarką zwierząt i te które by miały ranę bandażowałam bym je ale szkoda że taki zawód nie istnieje ja bardzo lubię zwierzęta i smuci mnie to że ich zabijają albo jakieś bezpańskie psy i koty się błąkają (bo najczęściej to te zwierzęta się błąkają) one są takie smutne gdy nikogo nie mają . chciała bym przygarnąć jakieś zwierzę ale mam już króliczka miewa się Skarpetka będzie jeszcze mieć męża i będą małe króliczki. pandy są takie urocze i słodkie mała panda może się mieścić w ręce!!!!!!!! a jak gdzieś mała panda znajdzie swoją matkę zastrzeloną będzie jej bardzo ale to bardzo smutno. a dla mnie to jest takie smutne ja chcę żeby wszystkie zwierzęta były WESOŁE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dobrze że na Panfu nikt nas nie zabija!!!!!!!!!! a Kamario masz bardzo ładne imię

 193. Julia napisal(a):

  jak zacznę uczyć w szkole zrobię aukcje taką że będę zbierać pieniążki od dzieci na ochronę zagrożonych zwierząt.niektóre zwierzęta giną z powodu ludzi.niektóre zwierzęta chcemy zobaczyć na żywo. niektóre miejsca są przeznaczone na budowę czegoś i jakieś zwierzę z tego powodu umiera.trzeba chronić domów gdzie mieszkają zwierzęta.wiele ludzi uważa że powinnismy chronic i ratowac,zwierzeta maja takie samo prawo do zycia tak jak my. chcala bym byc tak jak dr Jan Dollitle(czytaj Dolitl)on umial rozmawiac ze zwierzetami, jest taka lektura, ale… on nie jest z lektury!!!!!!!!!!! kiedys zyl dawno dawno temu.JAK ODPOWIESZ NA TE TRZY TABELI TO BARDZO DZIEKUJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 194. Julia napisal(a):

  pandy sa takie milutkie i slodkie i maja szesc palcow u reki Kamario a co jedza pandy????????

   Droga Julio,
   Pandy żywią się oczywiście bambusem:)

 195. Julia napisal(a):

  pandy maja takie same prawo jak my do zycia. na pewno tym co zabijaja zwierzeta nie bylo milo jakby ktos ich zabijal!!!!!!!!!!!!

 196. Julia napisal(a):

  yyyyy…no…tego…sorry myslalam ze napisze tylko trzy zdania

 197. kacper napisal(a):

  dlaczego w panfu nie ma bambusuw jak sie nimi zywia

 198. Julia napisal(a):

  a pandy żywią się czymś innym oprócz bambusa Kamario??????????

 199. Julia napisal(a):

  pandy są na sto razy fajne i extra

 200. marysiak29 napisal(a):

  ja znam kilka gatunków . Rysie są moje ulubione :) Chciałabym żeby wszystkie zwierzęta nie ginęły . Najlepiej jest chyba dopilnować żeby ludzie nie zabijali zwierzaków . Kocham zwierzęta ! pozdrawiam !

 201. HannahMontana501 napisal(a):

  Powiem wam coś strasznego.
  Oglądałam film przyrodniczy o delfinach butlonosych które żyją w Ameryce.
  To , że oglądałam film to nic strasznego ale rybacy w 1978r. poławiając sardynki czy tam tuńczyki poławiali też delfiny!
  Okropieństwo bo te rybki które pływały rzucali do nich granaty ogłuszające i złapali i delfiny i te ryby.
  Niektórym delfinom udało się i przegryzły sieć i odpłyneły a niektóre będąc w szoku i przerarzeniu próbowały uciec i zaplątywały się bardzo mocno w sieć.
  Biedne stworzenia.
  Są na skraju wyginięcia.
  Potem wyjmowano dźwigiem tą sieć i z delfinów lała się krew a martwe ciała delfinów wrzucano do wody a te ryby wyjmowano z sieci. :(

 202. HannahMontana501 napisal(a):

  Kamario powiedz czy to co napisałam w poprzednim komentarzu jest szokujące?
  Naprawde to się wydarzyło :(

 203. kokokokkkokokokokok napisal(a):

  czy pandy wielkie są naprawde wielkie?{pyta mnie brat}
  co powiedziec by nie skłamać?:/

 204. grantu napisal(a):

  komentarzy za dużo xD

  d

 205. hufu napisal(a):

  słodki ten maluszek w sensie że bobas panda !!! hehe

 206. ziferek napisal(a):

  pandy są słodkie a one tylko by się żywiły bambusami : p mam psa który nazywa się tofik on jest jak panda bo on tylko je to samo w kółko i cały czas bawi się skarpeto pająkiem jest naprawdę słodki haha!!!!!!!!!!! ZEGNAM WAS NAPISZE PÓŹNIEJ WASZ KOCHANY ZIFEREK

 207. masy napisal(a):

  To straszne jak ludzie zabijają zwierzęta po to żeby mieć futra i mięso ja jeszcze pamiętam jak przechodziłam koło sąsiedniego domu zaówarzyłam psa takiego malutkiego na łańcuchu muchy po nim chodziły i nie miał budy to jest smutne jak ludzie traktują zwierzęta:(

 208. OLA11BABE napisal(a):

  Hej wam wszystkim właśnie wczoraj dostałam medal młodego ekologa i dyplom za 1 miejsce w konkursie ekologicznym.

 209. samusia555 napisal(a):

  Droga Kamario!

  Gdybyś miała czas,a zapewne go nie masz, poproś adminów i moderatorów, żeby zrobili Pokój Przyrody na Panfu.Mógł by on znajdować się niedaleko basenu i mogłoby być w nim Małe Zoo.I w Księdze Przygód (jeśli chcecie, ale dla mnie to bardzo ważne) zróbcie nową przygodę: “Chroń Przyrodę!”.Proszę odpisz i zastanów się nad moim pomysłem!

  Twoja Dusia B.

 210. Daniel6 napisal(a):

  łoł mam nadzieje że żadne zwierzęta nie zginą z tego świata :) a tak wogule to ta panda co ma takie cieniutkie futerko :) :):):)

 211. izutka napisal(a):

  ja mam w domu psa i sądze że koty są najgłupszymi zwierzakami na całym calutkim calusieńkim świecie a psy są naj mądrzejszymi zwierzętami na całym calutkim calusieńkim świecie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 212. Quetzalcoatl napisal(a):

  Nie rozumiem… tyle mówimy o ochronie środowiska, ale czy NAPRAWDĘ to robimy??? Raczej nie. Oczywiście są ludzie
  (no i pandy:)) którzy aktywnie chronią naszą Planetę (ekolodzy) ale niestety sytuacja bardzo się nie polepsza: ciągle dużo latamy samolotami, jeździmy samochodami, zostawiamy zapalone światło w pokoju… Żeby ochronić pandy wielkie i inne zagrożone wymarciem gatunki (nie tylko zwierząt) MUSIMY COŚ ZROBIĆ!!! Możemy na przykład zastąpić samochody nogami i rowerami, komputery i TV książkami, no i gasić światło w pokoju. Przez ROBIENIE tych rzeczy możemy nie tylko znacznie przyczynić się do ratowania Ziemi, ale też będzie to dla nas zdrowiej :D .

 213. selka01 napisal(a):

  Jak się zmienia kolor pandy?

 214. Quetzalcoatl napisal(a):

  Daniel6, NAPEWNO pewna część współcześnie zwierząt wyginie! Tak było zawsze (trylobity, dinozaury, mamuty, tygrysy szablozębne, diabeł tasmański…) i nigdy to się nie zmieni. Po prostu słabsze zwierzęta giną, a na ich miejsce pojawiają się nowe, lepiej przystosowane do środowiska gatunki.

 215. kradziej5000 napisal(a):

  To bardzo smutne jak to przeczytalem odrazu mi sie zachcielo aby panfu pszeksztalcilo sie w prawdziwy swiat CHLIP!

  pszepraszam buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!

 216. amanda89 napisal(a):

  Jakie będzie nowe imię pandy która uciekła z Baterlandii.
  Bardzo chcę wiedzieć>

  Woła Panda Amamnda89 PA PA

 217. KosiarzStrachu napisal(a):

  Raszpla kalifornijska to takie morskie zwierze podobne do delfina jest zagrożone wyginięciem

 218. Panfu_EX napisal(a):

  Zagrożone są także delfiny Chińskie,antylopy szablorogie,gęś Hawajska i kot tygrysi

 219. sonnypanda napisal(a):

  droga kamario vczy wiesz dlaczego pandy są czarno białe ? ciąge sie zastanawiam
  a i kamario czy słyszałaś o pandzie jak juz muwimy jest panda wielka ale tez jest panda taka ruda ona tez podobno jest zagrozona jest ich podobno 10 00o czy to prawda ????????????

  pozdrawiam
  sonnypanda

 220. sonnypanda napisal(a):

  kamario ja wiem jaki ssak będzie ostatni na ziemi za 10 0000 lat to będzie kuzyn ryjuwki taki średni gryzoń cały biały i z wielkimi oczodołami nazywa się askalapitus wielki to słodkie zwieżątko szkoda mi tych pand wielkich szkoda one som takie zagrozone [hlip hlip hlip ] i zostanie kilka rodzajuw owaduw taki jak bardzo duzy mięsozerny pajaki i tp dtoga kamario dziekuje za wysłuchanie mojego komentarza

  pozdrawia
  sonnypanda

 221. papajan napisal(a):

  Kamario nie jestem bogaczem nie stać mnie na zp poniewaz zbieram pieniądze na ratowanie pand wielkich na razie pisze tylko listy do WWF mama obiecuje mi że tam pojade by przekacać moją część podatku dla pand nie robie tego przez pocztę ponieważ boje się że okradną uzbierałem ok. 1000zł bardzo boję sie o pandy czy wiesz że istnieje jeszcze inna panda panda czerwona czasami mówi się panda mała w chinach jakby przetłumaczyć na polski mówi się na nią mały lis czytałem w internecie że dorosłych osobników pandy wielkiej zostało 1600. A i jedno pytanie czemu młode pandy wielkie mają taki długi ogonek a dorosłe mały pomponik proszę o odpowiedz. Twój papajan.

 222. mr.ciasteczko napisal(a):

  szkoda że pandy są zagrożone :( zróbmy wyrzystko zeby nie wygineły

 223. Meladona napisal(a):

  Ja niemogę te malutkie pandy są słodziutkie jak cukiernia

 224. vdvf napisal(a):

  Kamaria mam pytanie odpisz plis.

 225. weronika233 napisal(a):

  Kiedy Ella i Max będą online na Panfu?? napiszcie !! prosze

 226. Angela01 napisal(a):

  Kamario!Może i Cię to nie obchodzi ale i tak to napiszę!!!Panfu mnie zablokwało ale nie wiem czemu:(!Stoje sobie w domku i BAH:-0!Coś pisze że jestem:(zablokowana choć nie wiem czemu:?!!Bardzo Cię proszę o pomoc,wiem że te twoje magiczne moce i znajomości nie pozwolą żeby biedna mała Panda rozpaczała nie ze swego powodu!!!Błagam Cię dosłownie na kolanach żebyś Mi pomogła!!!

  A co do tej Pandy Wjelkiej to słodka jest :)

  Pozdrawiam i błagam ;)

 227. lilly_2001 napisal(a):

  pandy sa teraz zagrozone zniknieciem.to okropne!nie fajnie by tak bylo gdyby Nam tak nisciili dom.ziemia jest wszystkich!na szczescie pandy z panfu nigdy nie umrza!:-))))))))))))

 228. Misia napisal(a):

  Hawajczyki,dodo,moa,zebry górskie,suzu [delfin gangesowy],nosorożce białe,czarne,syryjskie,kakapo,bociany czarne te trzy pierwsze wygineły przez nas,bo smakowało mięsko,ładne piórka miały to je wytępiliśmy,bo potrzebne były piórka do kapeluszy.Ta reszta też wkrócce wyginie przez:polowania na nie,bo ładna skóra,przez ich zabijanie do tradycyjnej medycyny[w medycynie chinskiej róg nosorożca jest odpowiedzialny za uśmierzanie bólu,ciekawe czy ci co go stosują nie mają tego na sumieniu że przez ten lek pomagają je wytępiać],dla pamiątki np.kieł słonia po co to komu żeby stało i się kurzyło.

 229. Aqua9 napisal(a):

  Pandy są bardzo zagrożone trzeba je chronić.Ale są też inne zweirzęta np.:Niedźwiedzie polarne.Ale są też nielegalne połowy wielorybów prawda Kamario?

 230. Mimi1234555 napisal(a):

  Mnie się podobała ta większa panda jest przurocza!!! dla mnie zabijanie zwierząt dla futra jest OKROPNE!!!!!! ( dlatego popieram tylko sztuczne futra a nie z biednej przesłodziasniej norki wole aby kopala sobie norki w ogrodku niz jakas kobieta ja nosila ale takie futra niestety ciesza sie wielka popularnoscia (BUUUUUU!!!!!) :( (((( )

  POZDRAWIAM CIE KAMARIO!!!!!!!

  ps. Już pisałam komentarz artykle pt. ,,Wyciek ropy ,, biedne zwierzaki

 231. Mimi1234555 napisal(a):

  Misiu po przeczytaniu twojego komentarza jest pewien sposob aby Ci to odpowiedziec

  Chinczycy sobie ubzdurali najpewniej ze to dziala a na stacjach w Chinach mozna kupic bryloczki z rybkami lub zolwiamy w srodku ( OKROPNE NIECH SAMI SIE W TAKIM CZYMS ZAMKNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )

  a co do klów to moze ludzia sie wydaje ze to ładne bo biale no nie wiem ale to jest straszna i okropne!!!

 232. marta napisal(a):

  Jak dla mnie wszyscy powinniśmy dbać o środowisko.Segregować śmieci,oszczędzać wodę i prąd.

 233. selka001 napisal(a):

  Witam Cię Kamario! To bardzo piękne że piszesz o takich ważnych rzeczach, że np. Panda Wielka może już niedługo wyginąć czy inne rzeczy.
  Pozdrawiam!

  Selka001 z panfu

 234. lancelot1 napisal(a):

  a ja słyszałem o hodowli Pand Wielkich w Chinach
  tam pozwalają na uratowanie gatunku i wypuszczenie na wolność
  więc…

  co człowiek zniszczył dla postępu nauki,teraz stara się naprawić dla środowiska

 235. Kingusia51 napisal(a):

  pamiętaj!!!!!na zielonej łące jeleń wodę pije pamiętaj o ziemi puki jeszcze żyje.
  to smutne że ziemia niedługo może zginąć ze śmieci co??

 236. szymon08 napisal(a):

  Kamaria: Tygrysy białe są bardzo piękne! Jest ich więcej niż piszesz ale i tak powinno się o nie bardzo dbać, jak o wszystkie inne zwierzęta :)

 237. lilly_2001 napisal(a):

  no wlasnie ziemia to nasz dom ale jak ktos nie rozumie tego to co mozemy robic zeby dalej juz nie zasmiecal??

 238. zula21 napisal(a):

  witam ciebie kamario to bardzo dobrze ze pomyslalas o ekologi wspulnie morzemy pomuc o utrzymanie porzadku na panfu

 239. wszystkowiedzący napisal(a):

  kamario pokonaj evrona by bitterlamdia odsuneła się od panfu

 240. kaala napisal(a):

  NIE POWINNIŚMY TAK SOBIE WCHODZIĆ DO LASÓW I WYŻUCAĆ ŚMIECI!!!!!

  kOCHAM WAS KAALA :cool:

 241. kaala napisal(a):

  KAMARIO!!!
  WIEM ŻE PANDY JEDZĄ BAMBUS A ILE MAJĄ PALCÓW?

  AKCJE RATUJĄCE ZWIERZĘTA SĄ BARDZO POTRZEBNE!!!

  LOVE & PLEACE

  Kaala

 242. Malgie napisal(a):

  eeee….
  nie rozumiem jak noni to robią pandom!

 243. Soczek08 napisal(a):

  Kamario bardzo mądre było to co powiedziałaś ale nie wyrzucajmy śmieci na świat ponieważ co za dużo to niezdrowo:D ale nie żartuję! jeżeli wysypiemy śmieci na cały świat ziemia sama może wyginąć! Kamario pomożesz przygotować akcję “Uratujmy świat?”

  Prosze o szybką odpowiedź!!!

 244. sara007 napisal(a):

  Kamario, mam kilka pytań. ile żyją pandy wielkie? ile czasu się rodzą? jaka wagę najmniejszą i największą mogą uzyskać pandy wielkie dorosłe i dopiero co narodzone? i jeszcze jedno pytanie. w którym roku pandy wielkie trafiły na listę zwierząt zagrożonych?

 245. 8Aneta8 napisal(a):

  ale słodka ta panda :***
  ps. pozdrowienia dla max i ella

 246. Sandrusia/Sandi napisal(a):

  Ale tamta panda pierwsza to mis…
  No wiecie troche mysalam ze zlote pandy moga sie zmniejszac i sa niby ta mala z obrazka a nie zlote to ta wieka opasla :) :D nieno sory jestem zl panda to wiecie!…

 247. Lenorre napisal(a):

  Bardzo lubię prace w ogródku, na farmie itp. Niedłógo dam wam różne porady. Szukajcie moich porad po wakacjach.

  ;)

 248. Lenorre napisal(a):

  Pozdrawiam całe panfu i Maxa i Elle

 249. Misiakum0 napisal(a):

  segregowanie śmieci jest ważne,z dwóch powodów:
  1.mniejsze zużycie energii,wody i surowców
  2.nieposegregowane śmieci trafiają na wysypisko i zatrówają glebę co jest niekorzystne dla życia roślin.

 250. mat814 napisal(a):

  musimy chonić małe pandy jeśli ich nie ochronimy to zginą

 251. nicol napisal(a):

  to straszne ze ludzi zabijajol zwierzenta! kamario tak nie powinno byci. prawda?

 252. domini9999 napisal(a):

  Całe szczescie ze w foyer nie ma dywanu z PANDY…

 253. Jade napisal(a):

  Kamario twoje komentarze i dział są super :D

 254. Lolek319 napisal(a):

  Środowisko trzeba chronić

 255. Amadi66 napisal(a):

  Dzień dobry!
  Kamario, ja znam kilka zagrożonych gatunków ale dzisiaj napiszę tylko jeden a mianowicie chodzi o tygrysa:
  Tygrys jest dużym drapieżnym ssakiem, należącym do rodziny kotowatych. Obecnie należy do gatunków objętych ochroną, którym grozi wymarcie spowodowane tępieniem tygrysów przez ludzi.
  Zwierzęta te występują przede w Azji, najwięcej tych dzikich kotów można spotkać w Indiach, gdzie uważane są za zwierzęta święte. Tygrysy mogą osiągnąć na nawet 3 metry długości i ważyć ponad 300 kg. Palce tygrysów zakończone są ostrymi pazurami, które potrafi schować i wysunąć w razie potrzeby. Pazury są jego największą bronią. Jest bardzo silnym zwierzęciem, doskonale się porusza i zakrada, biega nawet z prędkością 60km/g, jest także doskonałym pływakiem. Skacze bardzo wysoko i bardzo daleko, trzymając w paszczy swoją zdobycz. Tygrys ma także świetnie rozwinięte uzębienie. Jego najlepiej rozwiniętym zmysłem jest słuch, natomiast węch już nie tak bardzo. Drapieżnik ten potrafi również rozpoznawać kształty w ciemnościach. Kolor sierści zależy od podgatunku oraz pory roku. Najczęściej są żółte lub czerwonopomarańczowe z czarnymi pręgami, brzuch jest biały, występują również białe, czarne i niebieskie. Jest zwierzęciem mięsożernym i poluje na wszystko niezależnie od wielkości.
  Największym zagrożeniem tygrysa jest człowiek. Kłusuje on na te zwierzęta ze względu na ich futro oraz na potrzeby chińskiej medycyny ludowej. Oprócz tego człowiek zabija te drapieżniki z powodu ich ataków na ludzi. Ich naturalnym zagrożeniem są inne zwierzęta, które bronią się przed śmiercią z łap drapieżcy oarz wysoka śmiertelność wśród młodych tygrysów.
  A co do tego aby ludziom i zwierzętom żyło się dobrze na naszej planecie to ja wymyśliłem aby ludzie nie zabijali zwierząt a wtedy zwierzęta były by oswojone i nie bały się nikogo
  Love & Peace
  Amadi66

 256. Bernar/przekomarzony napisal(a):

  Dzień dobry,Kamario.Mam takie jedno zasadnicze pytanie:Jak Pandy sie odżywiają(mówię o Pandach na Panfu)?Bo Bolisie i Pokepotsy sie odżywiają,a nasze pandy się nie odżywiają.

  Love & Peace
  Bernar/przekomarzony

 257. rozalie napisal(a):

  wiele zagrożonych wyginięciem zwierząt wpisuje się do czerwonej księgi zwierząt. wiele z nich jest dość interesujących

 258. WilTilFil napisal(a):

  Mam dla was propozycje ponieważ tworze wymyślone przygody i zapraszam was do udziału. Pierwsza moja przygoda nosi nazwę Pająk LOPIKO z legendy powraca. wkrótce więcej moich przygód. Trzymajcie łapki na pulsie Pandy. WilTilFil. Do zobaczenia na panfu.pl pa.

 259. WilTilFil napisal(a):

  Krucio to odpowiedz haha żart Max to dobra odp.

 260. Alexa007 napisal(a):

  Ja oglądałam taki film, którego akcja toczy się w roku 2149 i tam ziemia umiera, powietrze jest trujące, i trzeca nosic takie maski, żeby się nie udusić. I tam nie ma roślin, ani zwierząt. Nie widać nawet Słońca, ani Ksieżyca! Myśle ze to jest ostrzeżenie dla ludzi, żeby dbali o Ziemię i nie było tak jak w tym filmie.

 261. krysto7 napisal(a):

  Żubr jest też zagrożonym gatunkiem

 262. Alicja9876 napisal(a):

  kamario. Przyślij mi zdięcie małej pandy na mój adres meilowy.PROSZĘĘĘĘĘ.

 263. Julusia napisal(a):

  Planeta nie jest tylko naszym domem!!Planeta jest też domem wielu zwierząt.Powinniśmy dbać o zwierzęta bo niektóre gatunki zwierząt bez naszej pomocy w zimie mają ryzyko śmierci!!!

 264. kawa napisal(a):

  co tam tu kawa z bitą śmietaną

 265. Oszustka napisal(a):

  panda biała

 266. Selene_Luna napisal(a):

  Giną też głuszce, największe kuraki Polski (to nie żart, one naprawdę są spokrewnione z kurami)

 267. toti178 napisal(a):

  cześć to ja toti178 chciałem powiedzieć jakie zwierze jest ta grze zagrożone to żarłacz biały czyli rekin.Gdy pierwszy raz zobaczyłem tom malutką pandę myślałam że nie żyje.Łezka zakręciła mi się w oku.Na szczęście gdy przeczytałem dalej uspokoiłem się.miłego dnia!!!!

 268. lusy8 napisal(a):

  biedne te małe pandy one są takie bezbronne te najmniejsze ;(

 269. Szymaster napisal(a):

  Pandy to moje ulubione zwierzęta.Naprawdę!
  Gdyby nie ten fakt nie dołączyłbym na panfu.pl

 270. _Pamisia napisal(a):

  lubie pandy tak jak lubie inne zwierzontka.ale jak w faktach opowiadajom że zwierzenta umierają to mdleję XP.

 271. _Pamisia_ napisal(a):

  kamario masz ładne ubrania.a dlaczego jest kilka przygut z twojom menżem i kto to jest??

 272. Patrycja414 napisal(a):

  Kamario czy pandy żyją tylko w chinach? :D

 273. Patrycja414 napisal(a):

  A to prawda że rysi na świecie pozostało już tylko 200? :( Przeczytałam to na jakiejś stronie ale wolę się upewnić :D

 274. Aga130 napisal(a):

  Kamario, jeśli pandy wielkie wyginą to panfu przestanie istnieć? :(

 275. susan222 napisal(a):

  Droga Kamario mam pytanie: czy pandy wielkie żywią się roślinami z innych krajów czy tylko ze swojego?
  I mam jeszcze coś : W szkole (w żeczywistości) za największą ilość plastikowych zakrętek dostałam dyplom i puchar.

  TRZYMAJ ŁAPKI NA PULSIE!!!!!!!! SUSAN222

 276. tornado10 napisal(a):

  słit ta mała panda pozdrawiam:) ;-)

 277. Jossia napisal(a):

  Kamario, takie pytanie mnie dręczy, czy to prawda, że te gatunki które wyginą, już nigdy sie nie pojawią? Tak jak mamuty? Czy nie można np. skrzyżować żarłacza białego (czy jakoś tam) z innym rekinem? wtedy by może zwierząt było więcej… Albo wielkich pand (czy jakoś tak) z innymi gatunkami pand? Kiedyś spytałam się o to pani, i mi wyjaśniła o tym, ale ja nadal nie kumam… Lecz dzięki niej dostałam odznakę Małego Strażnika Przyrody, Małego Strażnika Lasu i dyplom Wielkiego Ekologa. Czy mogłabyś mi więc pomóc?

 278. pandik2004 napisal(a):

  W szkole rozmawiałam z moją koleżanką o zwierzętach jesteśmy I Love zwierzaki no rozmawiałyśmy (w drodze do kina) że ja chce tworzyć EKO energie i być S.T.O.P zabijaniu zwierząt(rzeżni) a ona tylko przeciw rzeżni.

 279. sebastian28 napisal(a):

  biedne rysieeee!!!! :(

 280. Obledna_Pandzia napisal(a):

  Kamario czytam ten wpis juz chyba 5 raz i zbierałam śmieci z przyjaciułmi weszłam na internet i szukałam sposobu jak pomuc tym biednym zwierzaczkom ale nie znalażłam nic prosze powiedz mi jak moge im pomuc bo nie chce żeby wygineły jak ptaki dodo o i jak byś spotkała maxa to powiedz czy odpowie na moje pytanie dobrze bo jak wyginom tozwierzeta z panfu bedom jakimis zapomnianymi kosmitami ale to jeden powud prosze odpowiedz błagam B)

 281. krzys167 napisal(a):

  panda wielka może wyginąć : O.

 282. Koteczka20 napisal(a):

  Ah, Kamariio twe artykuły mnie zachwycają!
  Masz rację, trzeba coś zrobić by Pandy nie były zagrożonym gatunkiem!
  Powinnaś także wspomnieć o Koni przewalskiego!
  Także jest jednym z zagrożonych gatunków.
  A są naprawdę słodkie! A dowiedziałem się że na calutkim świecie jest ich tylko 1500!!!
  Nie chcę by tyle pięknych zwierząt ginęło. :(

 283. moni147 napisal(a):

  ja naleze do wwf ta akcja ma nawet pande w logo

 284. Love223 napisal(a):

  Panda wielka zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości 1600-3500 m n.p.m. (zimą schodzi do 800 m n.p.m.). Jej przynależność do drapieżnych nie ulega wątpliwości, lecz w rzeczywistości zwierzę odżywia się prawie wyłącznie pędami bambusa, choć – podobnie jak większość zwierząt drapieżnych – nie gardzi jajami i gryzoniami, które zjada wraz z pokarmem roślinnym. Panda je bardzo dużo – na dobę potrzebuje ok. 38 kilogramów paszy[4]. Przez długi czas była zaliczana do rodziny szopowatych jako odległy krewny pandy małej, jednak badania genetyczne wykazały, że panda wielka jest spokrewniona z niedźwiedziami, od których oddzieliła się we wczesnym rozwoju rodziny niedźwiedziowatych. Jej najbliższym krewnym jest niedźwiedź andyjski. Czy to prawda

 285. Liliasia napisal(a):

  nikt nie wie o diugoniach i manatach
  z tego powodu są zagrożone gdyż
  żyją w słonej wodzie a piją słodką
  gdy w porcie chcą się napić śruby motorówek rozcinają
  im skórę a gdy ranę włoży sie do takiej wody to
  bardzo boli
  więc są ich tylko kilka tysiency a żyją w rzekach chyba Amazonii
  gdy dorosne będę je miała w swoim rezerwacie i będę je chroniła

 286. tornado10 napisal(a):

  caroalyn ma racje kompletną

 287. Anonymous napisal(a):

  szkoda mi pand przecież jak sie je zabija to wtedy strasznie boli i ten ktoś zagraża gatunkowi , tak wogóle jakby człowieka sie tak biło to przecież by go też bolało

 288. PanfusiaxDDD napisal(a):

  Siemka!

  Właśnie! Musimy pamiętać o liście cites. Też znam kilka zwierząt które są na wyginięciu:
  *Lew
  *Żyrafa
  *Marabut
  *Dik-Dik
  *Hiena Cętkowana
  *Gazela Thomsona
  *Nosorożec Biały
  *Antylopa Szabloroga
  *Kob Liczi
  *Impala
  *Antylopa Gnu
  *Likaon
  *Fenek
  *Mangusta
  *Moloch
  *Wiewiórka Ziemna
  *Legwan Zielony
  *Kinkażu
  *Leniwce
  *Margaj
  *Czarna Pantera
  *Orzeł Przedni
  *Koziorożec
  *Kozioł Śnieżny
  *Puma
  *Panda Wielka
  *Niedźwiedź Brunatny
  *Sokół Wędrowny
  *Uchatka
  *Piesiec
  *Niedźwiedź Polarny
  *Foka
  *Nurzyk Podbielały
  *Alka
  *Wieloryb
  *Manat
  *Żółw Zielony
  *Żółw Morski
  *Maskonur
  *Biegus
  *Wydra
  *Wydra Morska
  *Szop Pracz
  *Surykatka
  *Kangur Rudy
  *Ryś

  Wybrałam sobie jedno zwierzątko które teraz opisze:) :

  Fenek

  Ten mały lis o wielkich uszach ma niezwykle sympatyczny wygląd; daje się zresztą oswoić i trzymać w domu. Ale nie zapominajcie,że w naturze jest to zwierzę dzikie,prawdziwy mięsożerca,bardzo ruchliwy,który potrafi być dość agresywny. Poluje w nocy. Żywi się małymi gryzoniami,ptakami,jaszczurkami i owadami (głównie świerszczami), a gdy nadarzy się okazja,uzupełnia dietę owocami. Dzień spędza w norze, przeważnie wykopanej w piasku,kryjąc się przed żarem pustyni. Nora ta posiada wiele tuneli i jedną komorę wyścieloną roślinami,sierścią i pierzem. Mieszka w niej rodzina tego małego pustynnego lisa :) . Samica ma jeden miot rocznie i po około 50 dniach ciąży wydaje na świat od 2 do 5 małych lisków. Zwierzęta te są chronione,ze względu na kłusowników którzy je zabijają dla ich mięciutkiej sierści :( .

  Bardzo bym chciała,aby każde zwierzątko było szanowane i nie zabijane lub łapane przez kłusowników którzy chcą je zabić ze względu na ich sierść lub wartość kupną.

 289. Lilan6 napisal(a):

  Droga Kamario!
  Pandy wielkie są przesłodkie:-). Nie chciałabym, żeby wyginęły. Jak możemy temu zapobiec?

 290. kicia634 napisal(a):

  Bardzo dzięuje napewno przyda mi sie w szkole kiedy będzie temat o przyrodzie , wykorzystam te informacjektóre były napisane przez kamarię. Wogulę dziękiwielkie za tak wspaniałego poradnego bloga i grępanfu! ;)

 291. karolinka233 napisal(a):

  Bardzo nie chcała bym żeby pandy wielkie wyginęły czy możemy temu zaradzić?
  Jeśli możemy to jak?
  (bardzo je uwielbiam i panfu też.)

 292. nadka5 napisal(a):

  Kamario mało jeszcze wiem o świecie ponieważ chodzę do czwartej klasy ale wiem że jeżeli dalej tak pójdzie to wkońcu wyginą.Ludzie nie powinni myśleć tylko o sobie, powinni myśleć też o przyrodzie.Gdy nie będą myśleli o przyrodzie zwierzęta wyginą rośliny zwiędną i wtedy zagrożonym gatunkiem może stać się człowiek ! nie można też budować tyle budynków to to też niszczy przyrodę ! Człowiek musi pamiętać że też jest zwierzęciem.Nie można traktować zwierząt jako jedzenie,futro,zarobek,pupil.Co o tym sądzisz Kamario?

 293. Serafi napisal(a):

  To prawda Kamario ! Gdybyśmy nie dbali o ziemie to byśmy mieszkali we wielkim koszu na śmieci. Bardzo dbam o przyrodę! Szanuje ją jak własnych rodziców! Jak będę dorosła nie będę jeździć autem,bo auta są na paliwo, a na dodatek nie będę marnować pieniążków na paliwo! I auta nie są przyjemne dla środowiska! Będę jeździć rowerem! Pieniądze będę dawać biednym! I będę przeznaczać na to żeby budowali nowe szpitale dla zwierząt! Pani nauczycielka bardzo mnie chwali że znam się na przyrodzie, a na dodatek znam zagrożone gatunki zwierząt: lew,tygrys,Aksolot Meksykański,Goryl ! A oto mały poradnik: 1.Nie wyżucaj śmieci do lasu.
  2.Nie zabieraj dzikich zwierząt do domu.
  3.Jeżeli widzisz że drzewo się pali to zadzwoń na straż pożarną na numer:112.
  4.Nie rysuj po drzewach.
  5. Oszczędzaj kartki do rysowania,ponieważ są zrobione z dżew.
  Pani ze szkoły i przedszkola bardzo mnie chwaliła że znam się na naturze.
  PS:Chodziłam do Ekologicznego Przedszkola numer 22 w Zielonej Górze.
  Pozdrawiam Cię serdecznie Kamario!
  Proszę Kamario żebyś dbała o przyrodę!
  Ziemia to nasz wspólny dom!
  Same mądre słowa Kamario napisałaś! Będę zawsze słuchać twych porad!
  Gdybyśmy nie dbali o świat to byśmy mieszkali w brudnym środowisku.
  Trzymajcie łapki na pulsie pozdrawiam wszystkie pandy i Kamarię!
  Bardzo was proszę kochane Pandy żebyście dbali o przyrodę! DUŻO JEST ZAGROŻONYCH ZWIERZĄT!!!!

 294. look 15 napisal(a):

  no no panfusia, a wiesz coś jeszcze??